Warning: mkdir() [function.mkdir]: No such file or directory in /includes/Core/AdoDB/adodb5/adodb.inc.php on line 1735

Warning: mkdir() [function.mkdir]: No such file or directory in /includes/Core/AdoDB/adodb5/adodb.inc.php on line 1735

Warning: mkdir() [function.mkdir]: No such file or directory in /includes/Core/AdoDB/adodb5/adodb.inc.php on line 1735
Europejskie Centrum Solidarności

DZIĘKUJEMY! – każdemu z 1436 gości, który odwiedził wystawę stałą ECS w trakcie WEEKENDU MUZEÓW. Pozdrawiamy też internautów, którzy korzystali z naszej oferty online. Wracajcie do nas! Na wystawę stałą zapraszamy od czwartku do niedzieli, w godz. 10–20 (kasy czynne do godz. 19).

GALERIA ZDJĘĆ Z WEEKENDU MUZEÓW w ECS
15–16/05/2021

fot. Dawid Linkowski / Archiwum ECS


ATRAKCJE ONLINE

ZAGADKI ARCHIWALNE
Za każdym archiwalnym obiektem kryją się historia, człowiek, wydarzenie. Mamy w archiwum ECS 175 metrów bieżących akt, 69 tys. fotografii, 5,5 tys. muzealiów oraz 656 obiektów artystycznych. Podczas NOCY MUZEÓW 2021 rozwikłamy dla Was zagadkę kilku z nich, m.in. sukni ślubnej, którą opozycjoniści przewieźli przez zachodnią granicę, a posłużyła nie pannie młodej, tylko do obalania systemu komunistycznego, a także pewnego plakatu z wyborów czerwcowych w 1989 roku, kuluary jego powstania mogą wprawić w osłupienie niejednego nastolatka, który sądzi, że technika nastała wraz z Internetem.
czas | cykl filmów / 8–10 minut
IMPRESJE SKUPIONE | FOTOGRAFIE ZE ZBIORÓW ECS

Niemal 70 tys. fotografii zgromadziliśmy w zbiorach Europejskiego Centrum Solidarności. Wykonywane przez zawodowców i fotoamatorów jak w soczewce skupiają uwagę na ulotnych momentach minionej epoki. Każda z nich w wyjątkowy sposób ukazuje świat PRL, stanowiąc nie tylko podporę pamięci oraz wartościowe źródło wiedzy o historii, ale też nieoceniony i często wciąż nieodkryty powszechnie walor estetyczny.
Zapraszamy na wirtualną wystawę zdjęć pt. IMPRESJE SKUPIONE. Zdjęcia są również fragmentami z życia samych artystów, odkrywających przed widzem ponadczasowy artyzm otaczającej ich rzeczywistości.

ZENON MIROTA – PORTRETY STOCZNI | FILM DOKUMENTALNY
Człowiek legenda – od 1953 roku był zatrudniony w Stoczni Gdańskiej na etacie zakładowego fotografa, niemal 50 lat był kronikarzem życia olbrzymiego zakładu przemysłowego.
– Kocham tę stocznię – mówi Zenon Mirota. – Tam się wychowałem. To było moje życie.
Jego dziełem jest nie tylko fotografia industrialna, dokumentująca pracę stoczni, ale i ikoniczne obrazy ludzi i obiektów. Zbiór ten stanowi nieocenione świadectwo świata, który już nie istnieje.
Dokument pt. „Zenon Mirota – portrety stoczni” wyprodukowało ECS, zrealizowali: Anna Maria Mydlarska i Piotr Tomaszkiewicz, autorem muzyki jest Marek Kuczyński.
Zdjęcia Zenona Miroty to największa kolekcja autorska w zbiorach ECS, liczy ponad 10 tys. fotografii obejmujących okres od połowy lat 50. XX wieku aż do początku nowego XXI wieku.
czas | 25 minut

 
 


STOCZNIA 
MOVIE | RELACJA
Szczególnie polecamy tę relację tym, którzy nigdy nie byli w ECS i niewiele wiedzą o Stoczni Gdańskiej. Prezentujemy obrazki z wydarzenia, które odbyło się w ECS w ramach NOCY MUZEÓW 2018. Urządziliśmy wówczas przegląd archiwalnych filmów o Stoczni Gdańskiej.
Ścieżka dźwiękowa – zespół Irka Wojtczaka.
czas | 3 minuty
FREE [NOT] | ETIUDA TANECZNA
Nie odwiedziłeś jeszcze nigdy ECS? To etiuda przede wszystkim dla Ciebie. Zapraszamy do środka!
taniec | Sayaka Haruna-Kondracka i Bartosz Kondracki, tancerze baletu Opery Bałtyckiej
muzyka | Beniamin Baczewski
koncept i opieka choreograficzna | Izabela Sokołowska-Boulton, Wojciech Warszawski (kierownik baletu)
realizacja filmowa | Piotr Tomaszkiewicz, Anna Maria Mydlarska
czas | 16 minut