Warning: mkdir() [function.mkdir]: No such file or directory in /includes/Core/AdoDB/adodb5/adodb.inc.php on line 1735

Warning: mkdir() [function.mkdir]: No such file or directory in /includes/Core/AdoDB/adodb5/adodb.inc.php on line 1735

Warning: mkdir() [function.mkdir]: No such file or directory in /includes/Core/AdoDB/adodb5/adodb.inc.php on line 1735
Europejskie Centrum Solidarności

termin | 4 czerwca 2022, sobota, godz. 11.00, 12.30, 14.00 i 15.30
miejsc | ECS, wystawa stała
zbiórka | vis-à-vis kas biletowych
wstęp | bilet jubileuszowy: 1 zł/os. + rezerwacja wejściówki poniżej

Serwujemy żywe historie z pierwszej ręki!
Spacery subiektywne to jedyna w swoim rodzaju okazja, aby z współautorami polskiej wolności, uczestnikami historycznych wydarzeń lub ich świadkami, odbyć prawdziwą podróż w czasie. Takie spacery organizujemy w ECS od chwili otwarcia wystawy stałej w 2014 roku. Ich walorami są autentyzm, osobisty kontakt i możliwość zadawania pytań.
O tym nie przeczytacie w książkach!

INFORMACJE PRAKTYCZNE
/ Na szlak wyrusza 25-osobowa grupa, co umożliwia dialog z przewodnikiem
/ Jeśli będą wolne miejsca – opiekun grupy zaproponuje wejściówki osobom oczekującym
/ Zwiedzanie potrwa ok. 1,5 godz.
/ Oprowadzanie odbywa się w języku polskim
/ Jeśli zaistnieją nieoczekiwane przeszkody, aby spacer kuratorski się nie odbył, ECS zastrzega sobie prawo odwołania oprowadzania, o czym osoby zarejestrowane zostaną powiadomione drogą e-mailową do godz. 20 w dniu poprzedzającym imprezę.

11.00 | JAN WYROWIŃSKI
W wyborach czerwcowych został posłem z listy Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego. Prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.
Absolwent automatyki przemysłowej na Wydziale Elektrycznym Politechniki Gdańskiej.
W latach 70. XX wieku działacz Klubu Inteligencji Katolickiej w Toruniu. W 1980 roku wstąpił do NSZZ „Solidarność”. Internowany w stanie wojennym. Od ponad czterech dekad członek Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Na przestrzeni wielu lat swojej działalności opozycyjnej i politycznej angażował się w kwestie związane m.in. z wolnością słowa i prawami człowieka. Wyróżniony odznaką Zasłużony Działacz Kultury oraz Krzyżem Wolności i Solidarności.

12.30 | MAŁGORZATA GŁADYSZ
Przed wyborami czerwcowymi w 1989 roku weszła w skład Komitetu Obywatelskiego w Gdańsku, została przewodniczącą Regionalnego Komitetu Wyborczego i objęła stanowisko komisarza ds. wyborczych. Doradczyni wicemarszałka Bogdana Borusewicza.
Z wykształcenia architektka. W sierpniu 1980 roku w swoim zakładzie pracy – Pracowni Projektowej Zakładu Remontowo-Budowlanego Akademii Medycznej w Gdańsku – zorganizowała strajk. Współtworzyła struktury Solidarności. W późniejszym okresie angażowała się we wsparcie represjonowanych, m.in. organizowała pomoc prawną i miejsca do spotkań dla działaczy struktur podziemnych. W wolnej Polsce – delegatka pełnomocnika rządu ds. reformy samorządowej w województwie, szefowa ośrodka ekspertyz i doradztwa sejmiku pomorskiego, następnie radna sejmiku.

14.00 | WOJCIECH SULECIŃSKI
Należał do zespołu telewizyjnego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” i przygotowywał programy wyborcze przed wyborami z 4 czerwca. Dziennikarz telewizyjny i radiowy.
Z wykształcenia historyk. Działał w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów, uczestniczył w strajkach studenckich i w strajkach w Stoczni Gdańskiej w 1981 i 1988 roku. Od 32 lat pracuje w Telewizji Polskiej. Współpracował również z Video Studio Gdańsk, pierwszym i najdłużej działającym polskim niezależnym producentem filmowym i telewizyjnym. Tworzył lub współtworzył m.in. film opowiadający o stanie wojennym w Polsce, cykl „Ludzie z pierwszych stron gazet”, a także serię reportaży na temat wejścia polskiego wojska do NATO.

15.30 | EDMUND KRASOWSKI
Sprawował mandat posła na Sejm X kadencji z rekomendacji Komitetu Obywatelskiego w Elblągu i I kadencji z listy Porozumienia Obywatelskiego Centrum. Polityk.
Z wykształcenia astronom. Do Solidarności przystąpił w 1981 roku. W drugiej połowie lat 80. XX wieku był więziony w związku z działalnością konspiracyjną nielegalnego wówczas związku. W 1989 roku został kierownikiem biura Tymczasowego Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” w Gdańsku. Zasiadał w sejmiku pomorskim I kadencji jako radny z listy Akcji Wyborczej Solidarność. Był pierwszym dyrektorem oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku. Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Wolności i Solidarności.

WSPOMNIENIE 4 CZERWCA | rezerwacja miejsc