Warning: mkdir() [function.mkdir]: No such file or directory in /includes/Core/AdoDB/adodb5/adodb.inc.php on line 1735

Warning: mkdir() [function.mkdir]: No such file or directory in /includes/Core/AdoDB/adodb5/adodb.inc.php on line 1735

Warning: mkdir() [function.mkdir]: No such file or directory in /includes/Core/AdoDB/adodb5/adodb.inc.php on line 1735
Europejskie Centrum Solidarności

WSZYSTKIE PRZESTRZENIE PUBLICZNE EUROPEJSKIEGO CENTRUM SOLIDARNOŚCI ZOSTAŁY ZAMKNIĘTE    → szczegóły

ALL PUBLIC SPACES OF THE EUROPEAN SOLIDARITY CENTRE HAVE BEEN CLOSED   → details

Europejskie Centrum Solidarności

zaprasza do udziału w konferencji naukowej

REWOLTA GRUDNIOWA 1970

14–15 grudnia 2020
Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku


Koniec lat 60 cechowały marazm i stagnacja gospodarcza, a nastroje społeczne były fatalne. W 1970 roku rząd Władysława Gomułki przygotował dla Polaków niemiły przedświąteczny prezent – reformę gospodarczą, która polegała na podwyższeniu cen podstawowych artykułów spożywczych. Społeczeństwo zaprotestowało przeciwko tzw. operacji cenowej, a do gwałtownych wystąpień doszło na Wybrzeżu. Początkowo strajkujący chcieli negocjować, ale władza nie przyzwyczajona do dialogu sięgnęła po rozwiązanie siłowe. Do walk z robotnikami wysłano 27 tysięcy żołnierzy, 9 tysięcy milicjantów i funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, 550 czołgów i 750 transporterów opancerzonych. Na ulicach Gdyni zginęło 18 osób, Szczecina 16, Gdańska 6, a Elbląga jedna osoba. Grudzień 1970 roku okazał się uniwersytetem robotniczym – zaczęły powstawać pierwsze komitety strajkowe. W Szczecinie Ogólnomiejski Komitet Strajkowy przejął na cztery dni nieformalne rządy w mieście. Rewolta Grudniowa stworzyła podwaliny Sierpnia 1980, ponieważ pamięć o tragedii robotników w grudniu 1970 przetrwała mimo zabiegów władz państwowych, które za wszelką cenę starały się zatuszować prawdę o tych wydarzeniach.

W 2020 roku minie 50 rocznica Rewolty Grudniowej 1970. Niech będzie ona okazją do refleksji, podsumowań oraz podjęcia nowych badań na tymi przełomowymi dla historii Polski i Świata wydarzeniami. Zapraszamy m.in. antropologów, historyków, historyków idei, filologów, filozofów, konstytucjonalistów, politologów, prawników, socjologów do zgłaszania propozycji referatów.

Z okazji 50 rocznicy wystąpień na Wybrzeżu planujemy wydać monografię poświęconą tym tragicznym wydarzeniom. Zachęcamy do przesyłania tekstów dostosowanych do instrukcji wydawniczej ECS do 31 grudnia 2020 roku. Do udział w przedsięwzięciu zapraszamy również osoby, które nie będą uczestniczyć w konferencji.

Nie pobieramy opłaty konferencyjnej. Prelegentom zapewniamy wyżywienie oraz nocleg.

Zgłoszenia udziału w konferencji przyjmujemy poprzez formularz online do 31 sierpnia 2020 roku.

Program konferencji zostanie ustalony do końca września 2020.

Pytania prosimy kierować:
/ dr Przemysław Ruchlewski, p.ruchlewski@ecs.gda.pl
/ dr Jakub Kufel, j.kufel@ecs.gda.pl