KSIĄŻĘ i KSIĘŻNA CAMBRIDGE WILLIAM i CATHERINE w ECS

„Polacy wygrali wolność od tyranii i odmienili oblicze Europy” – po obejrzeniu wystawy w Europejskim Centrum Solidarności książę William zapisał na białym karnecie, który dołączył do tysięcy innych tworzących finał ekspozycji. „Walka Polski o wolność i demokrację jest inspiracją dla świata” – dodała księżna Catherine. Po ECS gości oprowadzał dyrektor Basil Kerski.

– Książęcej parze zaimponowało to, że nie jesteśmy muzeum w tradycyjnym rozumieniu, ale też współczesną agorą. Jest tu owszem kawałek historii, ale też życie, otwarcie na przyszłość, dobra energia. Zobaczyli różnorodny zespół pracowników centrum, w tym wielu młodych ludzi. Podobała im się nowoczesna bryła budynku ECS. Nie mam wątpliwości, że dobrze się tu czuli – opowiada Basil Kerski, dyrektor ECS, gospodarz wizyty książęcej pary.

Z parą książęcą spotkał się także Lech Wałęsa, dzieląc się przekonaniem, że walka jego pokolenia przyniosła szanse młodym ludziom, którzy teraz, bardziej niż kiedyś, muszą zadecydować o losie świata.

– Spotkanie księżnej Catherine i księcia Williama z Lechem Wałęsą było wzruszające, byli zaskoczeni tym, że bardziej od historii prezydenta interesowała współczesna kondycja świata. Prezydent dał do zrozumienia, że skoro goście widzieli już wystawę, która – jak dodał – jest znakomita, warto mówić o współczesności, szczególnie w tym miejscu, które jest żywą agorą. Zaimponowało mi, że nie przekazywał im jakichś prawd, jako człowiek bardziej doświadczony życiowo, tylko z szacunkiem dla młodszej generacji podkreślił, że to oni przejmują odpowiedzialność za przyszłość, jednocześnie pytając się o ich wizję. To było symboliczne spotkanie dwóch generacji, myślę że zostanie w nich na zawsze, że to wszystko będą „przerabiać” emocjonalnie – relacjonuje dyrektor Kerski.

Książę William i księżna Catherine w towarzystwie Lecha Wałęsy przeszli historycznym szlakiem przez bramę nr 2 Stoczni Gdańskiej im. Lenina i złożyli kwiaty pod pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970. Dziękujemy za to spotkanie!

zobacz też | → „Przyszli do nas jak skromni goście.” Basil Kerski o książęcej wizycie w ECS w portalu Gdańsk.pl

 
film: Piotr Tomaszkiewicz / Dział Dokumentacji Filmowej ECS
fot. Dawid Linkowski / Archiwum ECS
fot. Grzegorz Mehring / Archiwum ECS