Warning: mkdir() [function.mkdir]: No such file or directory in /includes/Core/AdoDB/adodb5/adodb.inc.php on line 1735

Warning: mkdir() [function.mkdir]: No such file or directory in /includes/Core/AdoDB/adodb5/adodb.inc.php on line 1735

Warning: mkdir() [function.mkdir]: No such file or directory in /includes/Core/AdoDB/adodb5/adodb.inc.php on line 1735
Europejskie Centrum Solidarności
09.12.2015

BANDA | projekcja filmu i dyskusja

Pokaz filmu Banda i dyskusja o obecnej sytuacji na Białorusi.

termin
| 9 grudnia, środa, godz. 18.00
miejsce | sala wystaw czasowych ECS, pl. Solidarności 1, Gdańsk
wstęp | wolny

Szesnaście lat temu, podczas trwania pierwszej kadencji prezydenckiej Aleksandra Łukaszenki, przez Białoruś przetoczyła się fala wydarzeń, które wstrząsnęły społeczeństwem, opozycją i kierownictwem na najwyższych szczeblach władzy. W ciągu kilku miesięcy kilkoro przeciwników politycznych Łukaszenki przepadło bez wieści, w tym niezależny dziennikarz jednej z większych stacji telewizyjnych. Pozornie niezwiązane ze sobą, wszystkie sprawy objęte zostały oddzielnymi śledztwami, które do tej pory nie przyniosły żadnych rezultatów.

Z powodu zbliżającego się przedawnienia tych spraw w 2014 i 2015 roku, znana białoruska obrończyni praw człowieka, Raisa Michajłowskaja zdecydowała się na własne śledztwo i zebrała rzadkie dowody i zeznania członków rodzin, prawników i byłych białoruskich śledczych, które potwierdziły powiązania między wszystkimi zniknięciami oraz odpowiedzialność białoruskich władz. Rezultaty śledztwa zostały przedstawione w trzymającym w napięciu filmie dokumentalnym pt. Banda.

Według białoruskich obrońców praw człowieka dzisiejsze problemy Białorusi, niepodzielne rządy Łukaszenki i brak nadziei na demokratyzację państwa to m.in. rezultat tych wydarzeń sprzed 16 lat. Białoruś byłaby dzisiaj zupełnie inna, gdyby nie ówczesne represje i pozbycie się oponentów w niewyjaśniony jak dotąd sposób.

Po projekcji filmu zapraszamy na dyskusję o obecnej sytuacji na Białorusi w kontekście niedawnych wyborów prezydenckich. Czy zwolnienie więźniów politycznych oznacza zwiększenie respektowania praw człowieka na Białorusi, czy to tylko element gry reżimu Łukaszenki z Europą? Czy Bruksela powinna prowadzić dialog z „ostatnim dyktatorem Europy” i przymykać oczy na niewypełniane obietnice, czy też powinna obrać ostrzejszy kurs? Nad tymi pytaniami zastanowią się wspólnie polscy i białoruscy eksperci. Gośćmi dyskusji będą m.in. Raisa Michajłowskaja z Białoruskiego Centrum Dokumentacyjnego, Aleś Białacki, białoruski filolog, działacz społeczny, polityk i obrońca praw człowieka. Założyciel Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiasna”. Dwukrotnie nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla. Spotkanie poprowadzi Andrzej Poczobut, polski dziennikarz i publicysta, mieszkający na Białorusi.

Organizatorzy pokazu i debaty:
Freedom House
Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Gdańsku
Europejskie Centrum Solidarności