Warning: mkdir() [function.mkdir]: No such file or directory in /includes/Core/AdoDB/adodb5/adodb.inc.php on line 1735

Warning: mkdir() [function.mkdir]: No such file or directory in /includes/Core/AdoDB/adodb5/adodb.inc.php on line 1735

Warning: mkdir() [function.mkdir]: No such file or directory in /includes/Core/AdoDB/adodb5/adodb.inc.php on line 1735
Europejskie Centrum Solidarności
10.08.2018

„Serce Fabryki” | pokaz pracy nad spektaklem

termin | 10 sierpnia 2018, godz. 19
miejsce | ECS
wstęp | zaproszenia

„Serce Fabryki” powstaje jako jedna z produkcji przygotowanych w ramach koordynowanego przez Instytut Adama
Mickiewicza miedzynarodowego programu kulturalnego POLSKA 100, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2021.

„Serce Fabryki”
Kim są dzisiejsi robotnicy? Co mają wspólnego z pracownikami przedwojennej Tabacki w Koszycach i gdańskimi stoczniowcami? Czego pragną, za czym tęsknią? W jakim stopniu wykonywana praca wpływa na tożsamość, buduje lokalne społeczności i czy może je również dekonstruować?
Na te pytania, w formie spektaklu tanecznego, spróbują odpowiedzieć twórcy projektu „Serce Fabryki”. W roku stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, Instytut Adama Mickiewicza wraz z zaproszonymi artystami Rafałem Dziemidokiem, Ulą Zerek, Adamem Świtałą, Ewą Garniec oraz Joanną Jurgą przygotowują spektakl taneczny próbujący uchwycić fenomen postindustrialnych przestrzeni w Europie Środkowej.
Twórców projektu „Serce Fabryki” interesuje to, w jaki sposób historia fabryk i pracujących w nich najpierw robotników, a potem aktywna obecność artystów, opowiada o roli jednostki wobec społeczności, a społeczności wobec globalnych procesów ekonomicznych odbywających się poza wolą i wpływem uczestników tych procesów - czyli nas wszystkich.
Pierwszym ważnym zakładem, i punktem wyjścia do pracy, jest Stocznia Gdańska. Dla wielu jest symbolem zmian i walki o wolność, który na przełomie wieków stał się miejscem pracy i domem dla wielu artystów. Proces ten zachodzi obecnie w Koszycach, w dawnej fabryce tytoniu Tabacka, a obecnie Tabacka Kulturfabrik, w której w tym roku będą pracować twórcy projektu.
Tytułowym „Sercem Fabryki” są ludzie zaangażowani w procesy produkcyjne, Robotnicy, dzięki którym zakład produkcyjny żyje. To oni przez lata wprawiali maszyny w ruch, nadawali niewidoczny, ale zawsze wyczuwalny puls fabryce. Po latach ich miejsce zajęli artyści, którzy kontynuują ich misję.
Punktem wyjścia do pracy są doświadczenia i obserwacje zebrane w Gdańsku oraz w Koszycach, dlatego w projekcie biorą udział tancerze z Polski i Słowacji. Premiera odbędzie się 14 września 2018 roku w centrum Tabacka w Koszycach. Kolejne prezentacje planowane są w Polsce, na Węgrzech i w Czechach.
Artyści współtworzący projekt „Serce Fabryki” to: Rafał Dziemidok (choreografia) Ula Zerek (dramaturgia), Ewa Garniec (światło) oraz Adam Świtała (muzyka). 

Spektakl powstaje z inicjatywy Instytutu Adama Mickiewicza jako wynik współpracy z Europejskim Centrum Solidarnosci, Centrum Kultury Tabacka w Koszycach oraz Fundacja Polka dot.

Premiera produkcji odbedzie sie 14 wrzesnia 2018 w Centrum Kultury Tabacka w Koszycach.