Z ARCHIWUM ECS | mini galeria

termin | 19 maja – 31 sierpnia 2018
miejsce
| ECS, ogród zimowy
wstęp | wolny
 
ŻAKIET W GROCHY

Delikatną i drobną kobietę w żakiecie w charakterystyczne białe grochy uwieczniono na dziesiątkach zdjęć wykonanych podczas strajku w sierpniu 1980 roku – to Alina Pienkowska.

Alina Pienkowska była zaangażowana w działalność Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża. Gdy wybuchł wielki strajk sierpniowy, miała 28 lat i pracowała jako pielęgniarka w przychodni zdrowia przy Stoczni Gdańskiej im. Lenina. To ona przekazała do Radia Wolna Europa postulaty strajkujących stoczniowców, a kiedy po trzech dniach protest zakończono, wraz z innymi kobietami nakłoniła robotników do pozostania w stoczni w imię strajku solidarnościowego z załogami innych zakładów. Współtworzyła treść 16 postulatu Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, dotyczącego poprawy warunków pracy służby zdrowia oraz weszła do grona sygnatariuszy Porozumienia Gdańskiego.

Dar Bogdana Borusewicza
 
ZBIÓRKA PAMIĄTEK TRWA

W archiwum ECS gromadzimy pamiątki polskiej drogi do wolności. Od darczyńców z całego świata pozyskaliśmy dotąd 152 metry bieżące materiałów i ponad 5 tys. obiektów muzealnych. Czekamy na każdy dar.
pamiatki@ecs.gda.pl

zobacz | PORTRET ZBIORÓW – bezpłatny e-book