Warning: mkdir() [function.mkdir]: No such file or directory in /includes/Core/AdoDB/adodb5/adodb.inc.php on line 1735

Warning: mkdir() [function.mkdir]: No such file or directory in /includes/Core/AdoDB/adodb5/adodb.inc.php on line 1735

Warning: mkdir() [function.mkdir]: No such file or directory in /includes/Core/AdoDB/adodb5/adodb.inc.php on line 1735
Europejskie Centrum Solidarności
14.08.2016

SPACERY SUBIEKTYWNE PO WYSTAWIE STAŁEJ

termin | 14 sierpnia 2016, niedziela
miejsce | ECS, pl. Solidarności 1
wejście | przez historyczną stoczniową Bramę nr 2
zbiórka | ECS, hol główny (vis-à-vis kas), szukajcie dużego długopisu Lecha Wałęsy
wstęp | wolny + REZERWACJA MIEJSC → formularz

11.00 | prof. Jadwiga Staniszkis
Socjolog, profesor nauk humanistycznych, uczestniczka wydarzeń marcowych w 1968 roku oraz negocjacji opozycji z rządem w 1980 roku.
Po ukończeniu studiów pracowała na Uniwersytecie Warszawskim. Należała do grona organizatorów konspiracyjnych spotkań dyskusyjnych i seminariów. Za udział w protestach studenckich w 1968 roku została zwolniona z pracy na uczelni i trafiła do aresztu. W czasie stanu wojennego wykładała we Wszechnicy Solidarności oraz publikowała w prasie podziemnej. Po podpisaniu Porozumień Sierpniowych i utworzeniu NSZZ „Solidarność” doradzała związkowcom. Obecnie wykłada na Wydziale Filozofii i Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Wyższej Szkole Biznesu w Nowym Sączu. Współpracuje również z zagranicznymi uniwersytetami m.in. w Stanach Zjednoczonych, Chinach i Japonii.

12.00 | Maciej Pietrzyk
Artysta, malarz, poeta i aktor. Jeden z bardów Solidarności.
W 1968 ukończył warszawską Akademię Sztuk Pięknych, w marcu uczestniczył w protestach studenckich w Warszawie. Występował w filmach i sztukach Teatru Telewizji. W sierpniu 1980 roku przyłączył się do strajku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina wraz z aktorami teatru Wybrzeże. To wtedy skomponował muzykę do słów Krzysztofa Kasprzyka i tak powstał strajkowy szlagier – „Piosenka dla córki”. W 1981 roku wykonał tę balladę wbrew sprzeciwom cenzury na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Zaśpiewał ją także w filmie Andrzeja Wajdy „Człowiek z żelaza”. Był również autorem plakatów satyrycznych, które prezentujemy na wystawie stałej ECS. W latach 80. tworzył podziemną grupę teatralną, która dawała spektakle m.in. w prywatnych domach.

13.00 | Wojciech Charkin
Dziennikarz, wykładowca na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz na Politechnice Gdańskiej, przewodnik po Gdańsku.
Uczestnik Marca ‘68 i Grudnia ’70. Do 1978 roku pełnił funkcję kierownika gdańskiego oddziału tygodnika studenckiego „Politechnik”, wydawanego na Politechnice Warszawskiej. W sierpniu ’80 uczestniczył jako dziennikarz w strajku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Współredaktor tzw. zeszytu Charkina, czyli oświadczenia dziennikarzy w sprawie kłamliwej polityki informacyjnej władz państwowych, które prezentujemy na wystawie stałej ECS. Autor reportażu o sierpniowym strajku w Stoczni Gdańskiej „Kiedy niemożliwe stało się możliwe”, opublikowanego w „Politechniku” (nr 30) W latach 80. współpracował z redakcją pisma „Solidarność”. Później pisał do m.in. „Tygodnika Wyborczego” oraz „Tygodnika Gdańskiego”. W latach 2006–2009 był członkiem, a następnie wiceprzewodniczącym Rady Nadzorczej Radia Gdańsk.


14.00 | Zdzisław Andrzej Fic

Tłumacz, samorządowiec.
W czasie studiów ekonomicznych na Uniwersytecie Gdańskim rozpoczął działalność w Towarzystwie Przyjaźni Polsko-Fińskiej, współpracował z młodymi dziennikarzami fińskiej prasy. Pracował jako tłumacz m.in. w Sierpniu ’80 w stoczni im. Lenina, podczas I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność” w 1981 roku oraz opiekując się dziennikarzami zagranicznymi w latach 1981–1989. Tłumaczył wywiady liderów opozycji dla prasy zagranicznej. Relacjonował protesty w Gdańsku w czasie stanu wojennego dla prasy szwedzkiej („Expressen”) i japońskiej.