Warning: mkdir() [function.mkdir]: No such file or directory in /includes/Core/AdoDB/adodb5/adodb.inc.php on line 1735

Warning: mkdir() [function.mkdir]: No such file or directory in /includes/Core/AdoDB/adodb5/adodb.inc.php on line 1735

Warning: mkdir() [function.mkdir]: No such file or directory in /includes/Core/AdoDB/adodb5/adodb.inc.php on line 1735
Europejskie Centrum Solidarności
09.11.2019

OD GDAŃSKA DO BERLINA

kartka z kalendarza | 9 listopada 1989

– Było coś symbolicznego w trabancie zaparkowanym 10 listopada między zachodnimi autami przy alei Kurfürstendamm. Oto wschodnie Niemcy zaczęły szukać swojego miejsca w wolnym świecie – mówi Basil Kerski, mieszkający i studiujący wówczas w Berlinie Zachodnim
.

System, którego erozję zapoczątkowała polska Solidarność w Gdańsku w 1980 roku, zaczął gwałtownie zmieniać się jesienią dziewięć lat później. Było już po czerwcowych wyborach w Polsce, ale wciąż istniał Związek Radziecki i blok wschodni.

Oto 9 listopada 1989, wieczorem, na zakończenie transmitowanej na cały kraj konferencji prasowej, rzecznik wschodnioniemieckiej partii komunistycznej Günter Schabowski oświadczył niespodziewanie, że w myśl wydanego tego dnia zarządzenia, każdemu obywatelowi NRD wolno swobodnie przekraczać granice państwowe. Kiedy dziennikarze z niedowierzaniem dopytywali o szczegóły, Schabowski zapewnił, że zarządzenie już obowiązuje. Na wieść o tym tysiące mieszkańców wschodniej części Berlina zaczęły szturmować granicę z Berlinem Zachodnim – enklawą wolnego świata. Coraz śmielej atakowano także znienawidzony mur, który od 28 lat rozdzielał obie części miasta. Już przed 9 listopada NRD zmieniała się. Odejście dyktatora Ericha Honeckera, otwarcie granic z Austrią i Czechosłowacją, masowe ucieczki przez ambasady (także polską), docierające wiadomości o przemianach w Polsce – zaczęły kruszyć mur równie silnie jak narzędzia budowlane, którymi spontanicznie atakowano go nocą z 9 na 10 listopada. To wydarzenie stało się symbolicznym początkiem końca NRD, jednak było tylko jednym z wielu elementów jesiennej rewolucji w komunistycznej Europie.

Wydarzenia te przedstawiamy na wystawie stałej ECS oraz na wystawie fotografii CHRIS NIEDENTHAL. POLSKA – CHINY – EUROPA 1989 / wstęp wolny. Zapraszamy do odwiedzin…
… oraz przed ekrany tv. Dzisiaj w telewizji Arte odbędzie się specjalna rozmowa na temat 30-lecia upadku muru, start godz. od 22.55.

zapowiedź | https://www.arte.tv/de/videos/093390-000-A/arte-journal-spezial-30-jahre-mauerfall/

uczestnicy
Steffen Mau, socjolog i autor
Lise Jolly, była berlińska korespondentka Radia France
Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku
Ferenc Köszeg, węgierski obrońca praw obywatelskich
moderuje Andrea Fies, redaktorka telewizji ARTE

* wypowiedź Basila Kerskiego za tekstem „»Kiedy właściwie runął mur berliński?« – rozmowa z Barbarą Szczepułą”, „Dziennik Bałtycki”, 7 listopada 2014
 
fot. SSGT F. Lee Corkran / Wikimedia Commons, Dawid Linkowski / Archiwum ECS, Grzegorz Mehring / Archiwum ECS