Warning: mkdir() [function.mkdir]: No such file or directory in /includes/Core/AdoDB/adodb5/adodb.inc.php on line 1735

Warning: mkdir() [function.mkdir]: No such file or directory in /includes/Core/AdoDB/adodb5/adodb.inc.php on line 1735

Warning: mkdir() [function.mkdir]: No such file or directory in /includes/Core/AdoDB/adodb5/adodb.inc.php on line 1735
Europejskie Centrum Solidarności

FREEDOM & PEACE DAY 3
Ruch Społeczeństwa Alternatywnego

termin
| 15 września 2018, sobota, godz. 12
adres | Gdańsk, ul. Doki 1
miejsce | ECS / klub Wydział Remontowy
wstęp | wolny + rezerwacja zakończona
 
Głosili hasła anarchistyczne, pacyfistyczne i ekologiczne, organizowali demonstracje uliczne, akcje ulotkowe, wydawali własne pismo i prowadzili klub dyskusyjny. 35 lat temu w Gdańsku powstał Ruch Społeczeństwa Alternatywnego. Jego aktywiści byli gośćmi trzeciej edycji FREEDOM & PEACE DAY.

Początek lat osiemdziesiątych, grupa uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku, skupionych wokół pisma „Gilotyna” (po wprowadzeniu stanu wojennego wydawanego pod tytułem „Podaj Dalej”) postanawia założyć organizację anarchistyczną. Za oficjalny początek funkcjonowania Ruchu Społeczeństwa Alternatywnego uważa się opublikowanie Manifestu RSA w czerwcu 1983 roku.

Ruch Społeczeństwa Alternatywnego (RSA) założyli Cezary i Janusz Waluszkowie, Wojciech Jankowski oraz Krzysztof Skiba. RSA funkcjonował jako niesformalizowana, pozbawiona hierarchii grupa. Założeniem młodych aktywistów był sprzeciw wobec władzy i promowanie alternatywnej rzeczywistości, w której współistnieją różne formy życia społecznego czy politycznego. Jak działali? Produkowali ulotki, które kolportowali m.in. podczas koncertów, organizowali demonstracje przeciwko przymusowej służbie wojskowej, wydawali „Homka” – niezależne pismo, na którego łamach opisywali swoje idee. W lipcu 1985 roku z inspiracji RSA odbył się pierwszy Zlot Młodzieży Wegetującej – Hyde Park w Złotej Górze na Kaszubach, w którym uczestniczyło ok. 200 osób. Szacuje się, że w RSA w całej Polsce działało w różnych okresach ponad sto osób.

Członkowie RSA do dziś pozostają aktywni. Gośćmi FREEDOM & PEACE DAY 3 – całodniowej imprezy, podczas której przypominamy młodzieżowe ruchy antyreżimowe działające w PRL – byli aktywiści RSA oraz TotArtu – gdańskiej organizacji artystycznej, nawiązującej swoją działalnością do idei RSA. Podczas subiektywnego zwiedzania wystawy stałej, BARDZO ŻYWE EKSPONATY opowiedzieli o swojej działalności w latach 80. W programie wydarzenia znalazły się również pokaz filmu „Dezerter – nie ma zagrożenia” (reż. Paweł „Konjo” Konnak, 1994), dyskusja i koncert trójmiejskich artystów w klubie Wydział Remontowy.

Za oprawę muzyczną podczas FREEDOM & PEACE DAY 3 odpowiedzialny był trójmiejski duet didżejsko-selektorski PANDADREAD SOUNDSYSTEM, od ponad dekady prężnie działający na lokalnej i ogólnopolskiej scenie dub/reggae. Dzięki swojemu zaangażowaniu i etyce D.I.Y. zapracowali na rozpoznawalność i mocną pozycję w środowisku, m.in. jako inicjatorzy i ambasadorzy organizowanej cyklicznie od 2010 roku imprezy pod szyldem Dub Mass. Panowie z PANDADREAD SOUNDSYSTEM, powiązani ze środowiskiem RSA, przygotowali specjalną selekcję na FREEDOM & PEACE DAY, podczas której usłyszeliśmy jamajskie klimaty wzbogacone o tematy rockowe z lat 80.

→ Program

fot. Dawid Linkowski / Archiwum ECS