Warning: mkdir() [function.mkdir]: No such file or directory in /includes/Core/AdoDB/adodb5/adodb.inc.php on line 1735

Warning: mkdir() [function.mkdir]: No such file or directory in /includes/Core/AdoDB/adodb5/adodb.inc.php on line 1735

Warning: mkdir() [function.mkdir]: No such file or directory in /includes/Core/AdoDB/adodb5/adodb.inc.php on line 1735
Europejskie Centrum Solidarności

STRAJK! POCZĄTEK!

subiektywne zwiedzanie wystawy stałej ECS

termin | 12 sierpnia 2018, niedziela
miejsce | ECS, pl. Solidarności 1 w Gdańsku
wejście | przez historyczną stoczniową Bramę nr 2
parking podziemny | wjazd od ul. Nowomiejskiej
zbiórka | ECS, hol główny (vis-à-vis kas), szukajcie dużego długopisu Lecha Wałęsy
wstęp | wstęp wolny + rezerwacja miejsc

Pierwsze protesty wybuchły w lipcu 1980 roku. Strajkowało ok. 177 zakładach pracy. Robotnicy nie godzili się na podwyżki cen. „Nieuzasadnione przerwy w pracy” – uspokajała prasa. Protest uciszyły obietnice podwyżek płac.
Sierpień przyniósł kolejną falę strajków. 14 sierpnia 1980 roku od stanowisk pracy odeszli robotnicy Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Do protestu dołączały kolejne przedsiębiorstwa. W stoczni utworzono Międzyzakładowy Komitet Strajkowy (MKS). Przewodniczącym został Lech Wałęsa, a w skład prezydium weszli działacze Wolnych Związków Zawodowych. Spisano 21 postulatów, które wywieszono na stoczniowej bramie, pierwszym było utworzenie niezależnych od władzy i pracodawców związków zawodowych. Rozpoczęła się korozja systemu. Co było dalej?

W roli przewodników uczestnicy i świadkowie Sierpnia ‘80
/ 12.00 Barbara Szczepuła
Dziennikarka i pisarka. Autorka książki „Alina Pienkowska. Miłość w cieniu polityki” o pielęgniarce, organizatorce Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, współorganizatorce strajku w Stoczni Gdańskiej w Sierpniu ’80 i sygnatariuszce Porozumienia Gdańskiego. Za tę książkę Barbara Szczepuła otrzymała Nagrodę Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis”. Podczas spaceru po wystawie stałej opowie o roli kobiet podczas stoczniowych strajków.

/ 13.00 Leszek Biernacki, Paweł Huelle
Współzałożyciele gdańskiego Niezależnego Zrzeszenia Studentów – Leszek Biernacki, dziennikarz i fotograf oraz Paweł Huelle, pisarz – opowiedzą o Sierpniu ’80 z perspektywy studentów. Paweł Huelle przypomni tajemniczą historię o powstaniu na ławeczce przed bramą stoczni oraz o uruchomionej przez niego poczcie rowerowej. Leszek Biernacki opowie o atmosferze tamtych dni i strajku sportretowanym na fotografii.

/ 14.00 Wojciech Kałędkiewicz
Inżynier budownictwa morskiego. Uczestnik gdańskich protestów studenckich w 1968 roku i Grudnia ’70. Od 1973 roku pracował w portach morskich i elektrowniach wodnych. W Sierpniu ’80 przyjechał do Stoczni Gdańskiej z deklaracją poparcia dla strajkujących zakładów podpisaną przez pracowników Zakładów Pomiarowo Badawczych Energetyki „Energopomiar” Oddział w Gdańsku. Oryginalny dokument – a niewiele takich podobnych deklaracji innych zakładów się zachowało – znajduje się w Archiwum ECS. W stanie wojennym fotografował manifestacje uliczne (zdjęcia w Archiwum ECS).

Fot. Dawid Linkowski / Archiwum ECS