Warning: mkdir() [function.mkdir]: No such file or directory in /includes/Core/AdoDB/adodb5/adodb.inc.php on line 1735

Warning: mkdir() [function.mkdir]: No such file or directory in /includes/Core/AdoDB/adodb5/adodb.inc.php on line 1735

Warning: mkdir() [function.mkdir]: No such file or directory in /includes/Core/AdoDB/adodb5/adodb.inc.php on line 1735
Europejskie Centrum Solidarności

Komunikaty prasowe

Zapraszamy do ECS na uroczyste otwarcie nowej wystawy czasowej pt. „STOCZNIA. Człowiek. Przemysł. Miasto”, które będzie miało miejsce 15 lipca o godz. 17:00.

W otwarciu udział weźmie między innymi prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Dziennikarzy, którzy chcą wziąć udział w tym wydarzeniu, proszę o zgłaszanie się do jutra (telefonicznie 510091545 lub mailowo: biuroprasowe@ecs.gda.pl).

A już w weekend oprowadzania kuratorskie:
• sobota 16 lipca
/ 11.00 dr Przemysław Ruchlewski
/ 15.00 dr Magdalena Staręga
/ 17.00 Agnieszka Bacławska-Kornacka
• niedziela 17 lipca
/ 11.00 dr Magdalena Staręga
/ 15.00 dr Konrad Knoch

więcej ›

Osią opowieści nie jest historia przemysłu czy innowacji technologicznych, ale człowiek – najważniejszy element stoczniowego świata. Część eksponatów może prawdziwie zaskoczyć zwiedzających. Historie opowiedziane na tej ekspozycji są dopełnieniem wystawy stałej ECS i hołdem dla tysięcy anonimowych ludzi stoczni.

Konferencja prasowa, zapowiadająca wystawę, odbędzie się w ECS 13 lipca, w środę, o godz. 12.00 (uwaga, zmiana godziny!) w ogrodzie zimowym przed salą wystaw czasowych, (wejście boczne do budynku od strony parkingu miejskiego).

STOCZNIA to pierwsza tak kompleksowa wystawa o historii państwowego przemysłu stoczniowego w Gdańsku, dokumentująca ponad 150 lat dziejów miasta – od połowy XIX wieku, kiedy powstała pierwsza stocznia państwa pruskiego w Gdańsku, poprzez historię dwóch wojen światowych, Stoczni Gdańskiej w czasach komunizmu do współczesności. Wystawa opowiada z perspektywy doświadczenia przemysłu stoczniowego w Gdańsku polityczną, społeczną i kulturową historię Polski i Europy. Będzie prezentowana od 15 lipca 2022 roku do końca września 2023 roku. Jest czynna codziennie w godzinach otwarcia wystawy stałej ECS.
– Nie ma Gdańska bez stoczniowego doświadczenia, a demokratycznych tradycji na świecie bez dziedzictwa rewolucji Solidarności. Gdańskie dzieje stoczniowe to przeplatające się historie polityki i przemysłu, ale także oddziaływania stoczni na miasto i miasta na stocznie. Niezwykła jest topografia Gdańska, położenie przemysłu stoczniowego w samym historycznym centrum miasta – mówi Basil Kerski, dyrektor ECS, członek zespołu kuratorskiego.

więcej ›

Z myślą o pomorskich aktywistkach i aktywistach, urzędniczkach i urzędnikach, nauczycielkach i nauczycielach oraz studentkach i studentach – powstał LATAJĄCY UNIWERSYTET PRAW CZŁOWIEKA. Zajęcia będą się odbywać w Gdańsku, Lublinie i Warszawie. Udział w zajęciach jest bezpłatny.

Najbardziej doświadczeni ekspertki i eksperci, zarówno autorytety naukowe, jak i praktycy, podzielą się wiedzą o wdrażaniu praw człowieka na poziomie lokalnym, rozpoznawaniu i reagowaniu na naruszenia praw człowieka oraz upowszechnianiu wiedzy o prawach człowieka.

więcej ›

Agresja Rosji na Ukrainę spowodowała jeden z największych kryzysów uchodźczych w Europie od wielu lat. Polska przyjęła około 3 milionów Ukraińców. Na debatę online, dotyczącą uchodźców w Polsce, w której udział weźmie Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania, zaprasza Klub Myśli Obywatelskiej im. Tadeusza Mazowieckiego. Początek w poniedziałek, 28 czerwca, o godz. 18.00.
transmisja online | fb.com/ecsgdansk, gdansk.pl, ecs.gda.pl

W debacie udział wezmą:
Łukasz Bień | politolog, Centrum Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej Uniwersytetu Gdańskiego
Monika Chabior | socjolożka, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania
Mirosława Hanasko | nauczycielka języków ukraińskiego i polskiego, ambasadorka kultury powiatu bytowskiego
Julia Kharytoniuk | nauczycielka języków ukraińskiego i polskiego, IX Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku

Moderator: prof. Cezary Obracht-Prondzyński | socjolog i antropolog, Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego.

Na debatę zaprasza prof. dr hab. inż. Janusz Rachoń.

więcej ›

Podobnie jak w ubiegłych latach u progu lata startuje projekt „Zrozumieć Sierpień”, prowadzony przez Europejskie Centrum Solidarności. Hasłem, pod którym są organizowane tegoroczne spotkania warsztatowe i seminaria, jest WSPÓLNA ULICA. ODPOWIEDZIALNA PRACA Z PRZESTRZENIĄ MIEJSKĄ. W czerwcu odbędą się dwa pierwsze spotkania z tego cyklu: 8 i 22 czerwca, w galerii ESKAEM, ul. Gdyńskich Kosynierów 10. Obowiązują zapisy.

Projekt jest oparty na trzech filarach: dziedzictwie (po)stoczniowym, wrażliwości na przestrzeń oraz wartościach miasta obywatelskiego. Organizatorzy adresują go przede wszystkim do mieszkanek i mieszkańców, osób pracujących i działających na terenie stoczni, artystek i artystów, aktywistek i aktywistów oraz wszystkich, dla których teren postoczniowy jest istotny.

więcej ›

 
Europejskie Centrum Solidarności po dwóch latach wznawia cykl spotkań pod tytułem ECS HISTORIA. Przed nami sześć wykładów o dziejach Ukrainy. Pierwszy z nich wygłosi w czwartek, 26 maja, o godz. 18.00 w bibliotece ECS (1 piętro) dr Ludmiła Rybczenko z Kijowa. Jego tematem będzie POGRANICZE.

– Wojna sprawiła, że wiemy o Ukrainie więcej, wielu z nas osobiście poznało uchodźców, niektórzy sięgnęli po książki ukraińskich autorów, nie zmienia to jednak faktu, że historia naszego wschodniego sąsiada jest polskiemu odbiorcy znana pozornie – mówi Kacper Dziekan z Działu Projektów Obywatelskich ECS, ekspert ds. wschodnich. – Fascynujące bogactwo różnorodności ukraińskiej historii zasługuje na szersze przedstawienie. W ramach cyklu ECS HISTORIA. UKRAINA zaprezentujemy zarówno kluczowe, jak i mniej znane wątki historyczne państwa nad Dnieprem. Mówić będziemy o różnorodności kulturowej, specyfice regionów, dążeniach niepodległościowych czy naszych stosunkach sąsiedzkich.

/ Program cyklu ECS HISTORIA. UKRAINA:
26/05/2022
POGRANICZE. PODRÓŻ PRZEZ HISTORIĘ UKRAINY
wykład 1 | dr Ludmiła Rybczenko
Zastępczyni dyrektora ds. naukowych Narodowego Muzeum Historii Ukrainy w II Wojnie Światowej w Kijowie. Muzealniczka z wieloletnim stażem. Autorka licznych publikacji naukowych i edukacyjnych. Uczestniczka wielu projektów międzynarodowych.

więcej ›

Minęło dziesięć lat od śmierci Wiesława Chrzanowskiego (1923-2012). W ECS odbędzie się rozmowa o roli, jaką odgrywał wśród młodych działaczy Ruchu Młodej Polski, jego działalności w szeregach NSZZ „Solidarność”, a także o ogromnym autorytecie, którym cieszył się w Polsce po 1989 roku. Rozmowa jest 85. odsłoną Salonu Młodopolskiego im. Arama Rybickiego i odbędzie się 25 maja, w środę, o godz. 18.00 w audytorium ECS (parter). Wstęp wolny. Transmisja online.

Przyczynkiem do rozmowy będzie film dokumentalny „Mistrz i przyjaciel. Wiesław Chrzanowski” (2022, scen. Marek Stremecki, reż. Lidia Chołoda, prod. Muzeum Historii Polski). Profesor Wiesław Chrzanowski to polityczny mentor Ruchu Młodej Polski, główny autor statutu NSZZ „Solidarność”, pierwszy marszałek Sejmu III Rzeczypospolitej, wybrany w pełni wolnych wyborach. Walczył w powstaniu warszawskim. Po wojnie przez wiele lat był więziony z powodów politycznych. Współzakładał Zjednoczenie Chrześcijańsko-Narodowe. Odznaczony został Orderem Orła Białego. Jego postać przypomina także wystawa stała Europejskiego Centrum Solidarności.

O Wiesławie Chrzanowskim rozmawiać będą:
  • Robert Kostro | publicysta i historyk, współtwórca i dyrektor Muzeum Historii Polski, były szef gabinetu ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz dyrektor programowy Instytutu Adama Mickiewicza, przewodniczący Komitetu Doradczego Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność
  • prof. dr hab. Tomasz Sikorski | filozof i historyk, kierownik Zespołu Badawczego Historii Idei i Ruchów Politycznych Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego, autor kilkudziesięciu książek, wielu artykułów naukowych i popularnonaukowych, współpracownik Ośrodka Myśli Politycznej w Krakowie oraz Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, członek Rady Instytutu Chrześcijańsko-Narodowego im. Wiesława Chrzanowskiego.

Debatę poprowadzi Marek Zając | publicysta, dziennikarz, scenarzysta i doradca ds. mediów, dyrektor kanału Polsat Rodzina, przewodniczący Rady Fundacji Auschwitz-Birkenau, wieloletni sekretarz Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej.
Projekt dofinansowano ze środków miasta Gdańska. Partnerem wydarzenia jest portal gdansk.pl.
/ transmisja | FB/ecsgdansk, gdansk.pl, FB Fundacji im. Arkadiusza Rybickiego

więcej ›

W ramach „Trójmiejskich Dni Równości 2022” Europejskie Centrum Solidarności zaprasza na projekcję filmu „Wszystko o moim dziecku” w reżyserii Piotra Jaconia. Film zostanie pokazany 17 maja 2022 r. w audytorium na parterze. Po seansie odbędzie się spotkanie z rodzicami osób transpłciowych. Początek o godz. 19.00, wstęp wolny.

GOŚCIE
Bożena Kościuszko-Panek | członkini Stowarzyszenia na rzecz Osób LGBT Tolerado, od lat prowadząca grupy wsparcia dla rodziców osób LGBT+, mama Mileny, transkobiecej osoby niebinarnej
Piotr Jacoń | dziennikarz, autor głośnej książki „My, trans”, ojcem transpłciowej córki Wiktorii
PROWADZENIE
dr Anna Strzałkowska | wykładowczyni akademicka, działaczka na rzecz praw człowieka, założycielka Stowarzyszenia na rzecz Osób LGBT Tolerado

więcej ›

Europejskie Centrum Solidarności oraz Instytut Kaszubski zapraszają do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej „Kaszubi w PRL. PRL wobec Kaszubów”. Swój udział potwierdziło 24 uczestników z ośrodków badawczych z Pomorza i całego kraju. Konferencja odbędzie się w ECS w dniach 16-17 maja. Wstęp wolny. Dostępna będzie transmisja online.

W ciągu dwóch dni zaprezentowanych zostanie 16 referatów. Oprócz nich organizatorzy przewidzieli dwa panele dyskusyjne. Pierwszy z nich (16 maja o godz. 14.30) nosi tytuł „Kaszubi a PRL. Między historią a pamięcią”, a drugi (17 maja o godz. 15.30) „Problemy i wyzwania badań nad Kaszubami w okresie PRL”.
Oprócz naukowców z kilku uczelni wyższych, udział w konferencji wezmą także badacze z gdańskiej Komisji Ścigania Zbrodni Przeciw Narodowi Polskiemu, będącej częścią IPN, a także naukowcy z trzech pomorskich muzeów i jednej biblioteki.

więcej ›

Po niedawnej wizycie ambasadora Francji i dyskusji o europejskiej solidarności Europejskie Centrum Solidarności znów stanie się widownią ważnej debaty. Tym razem europejscy politycy, a wśród nich Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, rozmawiać będą o tym, jak wojna zmienia Europę. Debata odbędzie się 17 maja w ECS i online. Początek o godz. 18.00.

W debacie udział wezmą:

  • Aleksandra Dulkiewicz | prawniczka i samorządowiec, prezydent Gdańska
  • Jean-Marc Ayrault | francuski polityk, wieloletni parlamentarzysta, premier (w latach 2012-2014) i minister spraw zagranicznych Francji (2016-2017)
  • Knut Abraham | dyplomata i polityk, poseł do Bundestagu z ramienia CDU (od 2021)
  • Markus Meckel | teolog i polityk, były minister spraw zagranicznych i legenda opozycji demokratycznej w NRD
Moderatorem dyskusji będzie Basil Kerski, menadżer kultury, redaktor i politolog, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności.

transmisja | facebook.com/ecsgdansk, gdansk.pl, ecs.gda.pl

więcej ›

Europejskie Centrum Solidarności wraz z Fundacją im. Arkadiusza Rybickiego zapraszają na 84. Salon Młodopolski im. Arama Rybickiego. W rozmowie na temat wyzwań europejskiej solidarności udział weźmie ambasador Republiki Francuskiej w Polsce Frédéric Billet, prof. Aleksander Hall, prof. Marta Koval i Basil Kerski, dyrektor ECS, a poprowadzi ją Agnieszka Michajłow. Debata będzie miała miejsce 9 maja, w poniedziałek, o godz. 17.00 w bibliotece ECS (1 piętro).

Partnerem wydarzenia jest Ambasada Francji w Polsce i portal gdansk.pl.
/ Transmisja online: gdansk.pl i profile FB ECS i Fundacji im. Arama Rybickiego
/ Wstęp wolny

więcej ›

Europejskie Centrum Solidarności zaprasza w długi weekend majowy do obejrzenia wystawy stałej i odwiedzin samego budynku. W dniach od 30 kwietnia do 3 maja (sobota-wtorek) ECS będzie otwarty codziennie od godziny 10.00 do 19.00.

Po majówce, od 4 maja, zmieniają się godziny otwarcia ECS: od poniedziałku do piątku wystawa jest czynna w godz. 10-19, a w soboty i niedziele w godz. 10-20. Kasy są zamykane godzinę przed zamknięciem. Budynek pozostaje otwarty codziennie do godziny 20.00. Te godziny będą obowiązywały do końca października.

więcej ›

Czy za 30 lat mogę liczyć na państwową emeryturę? Odpowiedzi na to pytanie będą szukali uczestnicy kolejnej debaty Klubu Myśli Obywatelskiej im. Tadeusza Mazowieckiego. Debata odbędzie się we wtorek 26 kwietnia o godz. 18.00. Transmisja na gdansk.pl, ecs.gda.pl i facebookowym profilu ECS.

Jakie perspektywy rysują się dla dzisiejszych trzydziestolatków, kiedy osiągną wiek emerytalny? Czy państwowe emerytury zapewnią jakiekolwiek możliwości godnego życia? - to główne wątki dyskusji w gronie ekspertów, na którą zaprasza prof. dr hab. inż. Janusz Rachoń.

Rolę ekspertów będą pełnić:
• Dr Łukasz Dopierała, ekonomista, Uniwersytet Gdański, Gdańsk
• Prof. dr hab. Marek Góra, ekonomista, Szkoła Główna Handlowa, Warszawa
• Dr hab. Robert Gwiazdowski, prawnik, Uczelnia Łazarskiego, Warszawa
• Grzegorz Pułkotycki, CFA (Chartered Financial Analyst*), dyrektor inwestycyjny w Starfunds

Moderatorzy:
• Julia Borzeszkowska, studentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego
• Adam Sobina, student Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego

Widownię reprezentować będzie:
Szymon Tasiemski, student Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego

więcej ›

Akademię Przewodnicką ECS im. Wojciecha Charkina tworzy 237 certyfikowanych przewodników. Oprowadzają o wystawie stałej i po budynku ECS wraz z placem Solidarności – po polsku i w 17 językach obcych.
21 kwietnia, w czwartek, przewodnicy spotkają się w ECS z Bożeną Rybicką-Grzywaczewską, działaczką opozycji demokratycznej, legendą Ruchu Młodej Polski. Początek o godz. 17.00 w sali wystaw czasowych na parterze.

Do rozmowy organizatorzy zaprosili legendę Solidarności Bożenę Rybicką-Grzywaczewską – współzałożycielkę Ruchu Młodej Polski, współpracowniczkę Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela oraz niezależnego Wydawnictwa im. Konstytucji 3 Maja. Uczestniczkę strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 roku, od jesieni 1980 bliską współpracowniczkę Lecha Wałęsy. W 1984 roku Bożena Rybicka-Grzywaczewska wyjechała do Francji, gdzie była m.in. przedstawicielką Lecha Wałęsy w rozmowach z wydawcami francuskimi, współpracowniczką pisma „Kontakt” w Paryżu i Biura Koordynacyjnego „Solidarności” za Granicą w Brukseli. W tym czasie współzakładała Fundusz SOS Pomoc Chorym w Polsce. W 1988 powróciła do Polski, gdzie współzakładała Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym i Stowarzyszenie Wspólny Dom. Od 1992 roku kieruje Gdańską Fundacją Dobroczynności.
Spotkanie i rozmowę poprowadzi Magdalena Charkin-Jaszcza.


więcej ›

 ECS ogłasza nabór osób chętnych do poznania Gdańska, jego kultury, historii, topografii. Celem projektu CZEŚĆ jest integracja nowoprzybyłych mieszkanek i mieszkańców Gdańska ze swoim nowym miejscem do życia. Obecny nabór jest jedenastym z kolei, a liczba uczestników przekroczyła 300 osób. Zajęcia i spotkania ruszają 7 maja.

ECS realizuje Program Praktyk Obywatelskich od 2014 roku. Projekt CZEŚĆ! powstał we współpracy ECS i Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek.
Więcej informacji

→ Spotkania będą się odbywać w ECS od maja do połowy czerwca 2022, co sobotę, w godz. 10.00–14.00
→ Obowiązują zapisy, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń
Rejestracja do 30 kwietnia 2022

więcej ›

Znasz organizację pozarządową, która szuka miejsca dla swoich działań?
Szukasz miejsca z widokiem na historyczne tereny Stoczni Gdańskiej? Europejskie Centrum Solidarności zaprasza fundacje i stowarzyszenia do udziału w konkursie ofert najmu biur i biurek, znajdujących się w przestrzeni SOLIDARNOŚĆ CODZIENNIE. Termin składania ofert upływa 11 kwietnia.

więcej ›

Dzień Wolności (Dzień Woli) to białoruskie święto, nieuznawane przez reżimowy rząd Aleksandra Łukaszenki, które jednoczy białoruską opozycję na całym świecie, także w Gdańsku. Święto przypada 25 marca i upamiętnia powstanie w 1918 roku niezależnego państwa – Białoruskiej Republiki Ludowej.

Po barbarzyńskiej napaści Putina na Ukrainę, nie może być innego przesłania święta Białorusinek i Białorusinów, niż solidarność z narodem ukraińskim, walczącym z tym samym wrogiem – postsowieckim imperium.
Żywie Biełaruś! Sława Ukrainie!

ORGANIZATORZY
Białoruskie Towarzystwo Kulturalne „Chatka”
Europejskie Centrum Solidarności
Miasto Gdańsk
Nadbałtyckie Centrum Kultury
PARTNER
Stowarzyszenie Białorusinów na Pomorzu

Pełen program | www.ecs.gda.pl/zawolnosc

więcej ›

To zaproszenie dla gości z Ukrainy, ludzi, którzy uciekli przed wojną, doświadczyli silnego stresu, czują smutek i bezradność, martwią się o bliskich… Dobrze, aby ta informacja dotarła do nich przez ich polskich gospodarzy. Spotkania będą się odbywały w językach ukraińskim i polskim – w trzy kolejne marcowe niedziele. Do ECS zaprasza Stowarzyszenie Praktyków Profilaktyki Społecznej.

GRUPA WSPARCIA DLA OSÓB POSZKODOWANYCH WOJNĄ W UKRAINIE skierowana jest do przede wszystkim do uciekających przed wojną Ukrainek i Ukraińców, ale też do wszystkich osób, które czują się w jakikolwiek sposób emocjonalnie poszkodowane przez wojnę.
Jeżeli odpowiadasz twierdząco chociaż na jedno z tych pytań, to przyjdź na spotkanie: Uciekałeś przed wojną? Doświadczasz silnego stresu, a teraz czujesz bezradność i smutek? Martwisz się o bliskich, którzy pozostali w domu?

terminy | 13, 20, 27 marca 2022, niedziele, godz. 17.00–19.00
miejsce | ECS, przestrzeń Solidarność Codziennie, 3 piętro, sala 3.35 (wychodząc z windy trzeb się kierować na prawo)
język | ukraiński, polski
wstęp | wolny

więcej ›

Do Wydziału Zabaw i na wystawę stałą, którą można zwiedzić z audioprzewodnikiem w języku ukraińskim dla rodzin lub dorosłych – Europejskie Centrum Solidarności zaprasza gości z Ukrainy. Oferta bezpłatnych biletów wstępu będzie aktualna od poniedziałku, 14 marca.

W Wydziale Zabaw można spędzać czas na dwa sposoby – na wspólnej zabawie rodziców/opiekunów z dziećmi albo pozostawiając dziecko pod opieką animatorki władającej językiem ukraińskim, na czas gdy rodzic chce odpocząć albo załatwić jakieś sprawy. Co ważne, dziecko do 5 roku życia zawsze musi pozostać pod opieką rodzica/opiekuna.
Bezpłatne bilety to oferta jedynie dla gości z Ukrainy. Pozostałe osoby korzystają z Wydziału Zabaw na dotychczasowych zasadach.
Ekspozycja na wystawie stałej ECS zajmuje niemal 3000 m kw. na I i II kondygnacji budynku. Podzielona jest na siedem sal. Zwiedzający spędzają tu średnio 2 godziny. Co ważne, goście z Ukrainy mają do wyboru aż dwie ścieżki zwiedzania: dla dorosłych (ok. 2,5h) i krótszą (ok. 1,5h) – rodzinną. Audioprzewodnik w języku ukraińskim jest udostępniany za darmo.

więcej ›

Trwa nabór w konkursie AMBASADOR NOWEJ EUROPY - poszukiwane są książki, które w odważny i bezkompromisowy sposób obalają stereotypy, definiującą Europę i jej mieszkańców oraz szukają odpowiedzi na pytanie, jaka dziś jest Europa. Organizatorami konkursu są Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku i Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka Jeziorańskiego we Wrocławiu. To już dziesiąta edycja tego konkursu wydawniczego.

Nabór tytułów ma charakter całoroczny, przyjmowane są tytuły wydane w 2021 i 2022 roku.
Spośród wszystkich książek, zakwalifikowanych do udziału w konkursie, kapituła dokona wyboru pięciu nominowanych za 2021 rok oraz pięciu nominowanych za 2022 rok. Finalistów poznamy w pierwszym kwartale 2023 roku. 

więcej ›

Europejskie Centrum Solidarności zaprasza rodziców dzieci w wieku 4-12 lat na specjalne warsztaty wokół STOŁU DOBRYCH SŁÓW. Celem jest pomoc rodzicom młodszych dzieci w rozmowach o wojnie - dzieci nie radzą sobie z natłokiem strasznych informacji na ten temat i ciężarem, jaki one niosą. Warsztaty odbędą się w czwartek, 10 marca, w godzinach 19.00-21.00. Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja miejsc.

więcej ›

Każdej nocy, począwszy od piątkowego wieczoru 25 lutego aż do sobotniego poranka 5 marca, na fasadzie ECS powiewa ukraińska flaga, której towarzyszą napisy manifestujące naszą solidarność z narodem ukraińskim.

Ukraińska flaga będzie się wyświetlała na fasadzie budynku ECS przez cały tydzień w godzinach od 18.00 po południu do 6.00 rano w sobotę 5 marca.
- Doskonale widoczna od strony placu Solidarności jest znakiem naszej jedności z Ukrainą i wszystkimi Europejczykami, dla których wolność i niepodległość Ukrainy jest najważniejszą wartością – mówi Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności.

więcej ›

Wyrazy solidarności, życzenia, niepokoje i rozterki… – to wszystko można wpisać do księgi SOLIDARNI Z UKRAINĄ! Niesiemy nadzieję narodowi w stanie wojny i naszej społeczności ukraińskiej w Gdańsku, a jednocześnie dokumentujemy ten trudny czas, gdy całej Europie odebrano pokój. Księga będzie wyłożona w ogrodzie zimowym ECS od soboty 26 lutego od godz. 10.00.

więcej ›

Na drodze sądowej Narodowe Muzeum Morskie chce pozbawić wystawę stałą ECS Tablic 21 postulatów, jednego z najbardziej symbolicznych eksponatów, bo świadka strajku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina w sierpniu 1980 roku, gdy narodziła się Solidarność. Dziś odpis pozwu z Sądu Okręgowego w Gdańsku wpłynął do ECS. Instytucja ma 21 dni na odpowiedź. Dokument jest obszerny, bo liczy 79 stron, i wymaga głębokiej analizy. 
Tymczasem publikujemy oświadczenie Basila Kerskiego, dyrektora ECS, które prezentuje podstawowe fakty. Jak tablice znalazły się na wystawie stałej ECS? Czy NMM jest właścicielem tego eksponatu? Jaka jest wola twórców tablic? – zachęcamy do lektury.

Przypomnijmy, że wystawa stała ECS jest najważniejszą ekspozycją na temat rewolucji Solidarności i jedyną w Europie, która przypomina wszystkie zrywy antykomunistyczne w Europie Środkowej i Wschodniej. Uhonorowana została Nagrodą Dziedzictwa Europejskiego EUROPA NOSTRA (2021) i Nagrodą Muzealną Rady Europy (2016), a od momentu otwarcia zwiedziło ją ponad 1,2 miliona osób z Polski, Europy i świata.

Pełna treść Oświadczenia: otwórz Więcej

więcej ›

W 2022 roku Klub Myśli Obywatelskiej im. Tadeusza Mazowieckiego i Europejskie Centrum Solidarności kontynuują cykl spotkań poświęconych Unii Europejskiej.
22 lutego organizatorzy zapraszają na trzecią z tego cyklu debatę online, tym razem poświęconą europejskim trybunałom. Transmisja na stronie ecs.gda.pl, gdansk.pl i na profilu ECS na Facebooku. Początek o godz. 18.00.


Jak działają europejskie trybunały, czym się zajmują i co z tego wynika zarówno dla państw członkowskich Unii Europejskiej, jak i dla nas, jej obywateli - to główne wątki dyskusji w gronie ekspertów, na którą zaprasza prof. dr hab. inż. Janusz Rachoń.
Rolę ekspertów będą pełnić:
mec. Magdalena Krzyżanowska-Mierzewska | radca prawny, wieloletnia pracowniczka Europejskiego Trybunału Praw Człowieka
dr hab. Tomasz Koncewicz, prof. UG | kierownik Katedry Prawa Europejskiego i Komparatystyki Prawniczej, Uniwersytet Gdański

Widownię reprezentować będą:
Patrycja Błaszkowska | studentka biologii medycznej, Uniwersytet Gdański oraz zdrowia środowiskowego i BHP, Gdański Uniwersytet Medyczny
Helena Szafkowska | studentka Wydziału Prawa i Administracji, Uniwersytet Gdański

Moderatorem będzie prof. dr hab. Jerzy Zajadło, Katedra Teorii i Filozofii Państwa i Prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, członek-korespondent PAN i PAU

więcej ›

Dziesiąta edycja programu CZEŚĆ! dobiegła końca. Bezpłatny projekt, realizowany przez Europejskie Centrum Solidarności, jest adresowany do nowych mieszkańców Gdańska. Dotąd z oferty skorzystało 320 osób, kolejny nabór już w marcu.
Program CZEŚĆ! to projekt uszyty na miarę realnych potrzeb nowych mieszkańców Gdańska, którzy zaczynają życie w mieście i kraju, których nie znają. Dziesiąta edycja, która rozpoczęła się wrześniu 2021 roku a skończyła z końcem stycznia 2022 roku, zgromadziła 25 osób, pochodzących z Rosji, Ukrainy, Białorusi, Włoch i Francji. Chętnych było więcej, napłynęło aż 76 zgłoszeń. W trakcie 16 odbytych spotkań uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się nie tylko o ważnych i potrzebnych kwestiach, związanych z migracją do Gdańska, ale też i o samym mieście.

więcej ›

ECS i jego wolontariusze zapraszają 29 i 30 stycznia na wystawę stałą, gdzie w tych dniach będzie WYSTAWA MÓWIONA. Wystarczy kupić bilet i od godziny 11.00 do 13.00 w sali B i D ( 1 i 2 piętro) wystawy stałej można spotkać wolontariuszy-przewodników. To już druga odsłona projektu, który rozpoczął się w grudniu 2021 roku. WYSTAWA MÓWIONA to żywa opowieść o ważnych grudniowych eksponatach: z krwawych wydarzeń z 1970 roku i z początków stanu wojennego w 1981 roku. Dla posiadaczy gdańskiej Karty Mieszkańca raz w roku wstęp na wystawę stałą ECS jest darmowy.

Wolontariusze będą opowiadać o dwóch ważnych eksponatach, związanych z historiami z grudnia – z 1970 roku i wprowadzenia stanu wojennego w 1981 r. Pierwszy z nich to kurtka Ludwika Piernickiego, 20-letniego stoczniowca zabitego w 1970 roku, eksponowana w sali B (1 piętro). Drugi eksponat to instalacja artystyczna – „Re-konstrukcja z dnia 16.12.1981”, prezentowany w sali D (2 piętro). To dzieło gdańskiej artystki Doroty Nieznalskiej, które odwołuje się do wydarzeń stanu wojennego, gdy czołg staranował Bramę nr 2 strajkującej Stoczni Gdańskiej.

więcej ›

W 2022 roku Klub Myśli Politycznej im. Tadeusza Mazowieckiego i Europejskie Centrum Solidarności kontynuuje cykl spotkań poświęconych Unii Europejskiej. 25 stycznia organizatorzy zapraszają na debatę online, poświęconą bilansowi Polski w UE.
Początek o godz. 18.00. Na debatę zaprasza prof. dr hab. inż. Janusz Rachoń.


/ transmisja online: facebook.com/ecsgdansk, gdansk.pl, ecs.gda.pl
/ wydarzenie wyłącznie online, bez udziału publiczności

W grudniu 2021 roku Klub Myśli Politycznej otworzył nowy cykl debat, dotyczący różnorodnych aspektów funkcjonowania Unii Europejskiej i polskiego członkostwa. Pierwsza debata odbyła się pod tytułem „Unia Europejska jako proces. Cud kulturowy czy wyimaginowana wspólnota”.
W styczniu organizatorzy zapraszają na drugie spotkanie z tego cyklu, w którym udział wezmą:
prof. dr hab. Tomasz Grzegorz Grosse | socjolog, politolog, historyk, Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego
dr Janusz Jankowiak | ekonomista, były redaktor naczelny „Gazety Bankowej”
dr Janusz Lewandowski | eurodeputowany; wiceprzewodniczący Komisji Budżetowej Parlamentu Europejskiego; były komisarz UE ds. budżetu i programowania

Widownię reprezentują:
Julia Borzeszkowska, studentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego
Szymon Tasiemski, student Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego

Moderatorem debaty będzie prof. dr hab. Dariusz Filar, ekonomista, Uniwersytet Gdański, były członek Rady Polityki Pieniężnej.

więcej ›

W sobotę 15 stycznia osobiście można wziąć udział w niecodziennym spotkaniu z wierszem i aktorem w DOBROSŁOWIU (godz. 18-19.30). Wcześniej, o godz. 17.00 można dołączyć online do WIECZORU DLA PRZYJACIELA. Z kolei w niedzielę są jeszcze wolne miejsca na jeden z dwóch warsztatów plastycznych dla dzieci z twórczynią STOŁU DOBRYCH SŁÓW Magdą Pelą (warsztat o godz. 10.00). Do niedzieli 16 stycznia na fasadzie ECS każdego popołudnia i wieczora można zobaczyć zdjęcia prezydenta Pawła Adamowicza (17.00-23.00).

Nie ma już miejsc na warsztaty z komunikacji dla dorosłych i młodzieży. Wszystkie wydarzenia są organizowane w ramach projektu DOBRE SŁOWO / SŁOWO ZŁE.

więcej ›

Pod lupę weźmiemy dobre i złe słowa. Będzie można na samym sobie wykonać eksperyment, jak bardzo destrukcyjne potrafi być złe słowo i jak dobre – dobre. Po zabójstwie prezydenta Pawła Adamowicz ECS postanowiło, że będzie co roku w styczniu zapraszało do rozmowy o sprawach ważnych dla wspólnoty. Projekt DOBRE SŁOWO / SŁOWO ZŁE będzie realizowany w dniach 11– 16 stycznia, wstęp wolny, niektóre aktywności wymagają rezerwacji miejsc.

Dlaczego DOBRE SŁOWO / SŁOWO ZŁE?
– Słowa mają ogromną moc, dodają sił i podnoszą na duchu, ale i potrafią zabić. Trzeba o nich rozmawiać, bo w strefie prywatnej i publicznej to sfera bardzo nieuporządkowana. Złe słowo było jedną z przesłanek zabójstwa prezydenta Pawła Adamowicza – mówi Magdalena Mistat, zastępca dyrektora ECS.

więcej ›

03.01.2022 KOLĘDOWANIE W ECS

To już ósma edycja KOLĘDOWANIA przy pl. Solidarności 1, druga w warunkach pandemicznych. Po ubiegłorocznym kolędowaniu na zewnątrz, spotkanie wraca do ogrodu zimowego, ale w rygorze sanitarnym – widownia będzie znacznie mniej liczna, a wszyscy goście zobowiązani są zasłanić usta i nos maseczką. Podczas tego wieczoru po raz pierwszy zostanie publicznie odśpiewana nowa kolęda NIECHAJ CI SIĘ WYŚNI, która powstała z inspiracji ECS. Bezpłatne wejściówki rozeszły się w 40 minut, wydarzenie będzie można jednak śledzić online. Początek o godz. 18.00

Tradycyjnie KOLĘDOWANIEM ECS rozpoczyna nowy rok.
– Europejskie Centrum Solidarności powstało nie tylko po to, aby upamiętniać pokojową rewolucję Solidarności, ale też po to, żeby odnawiać wielki kapitał społeczny, jaki narodził się w Polakach w Sierpniu ’80 – mówi Basil Kerski, dyrektor ECS. – Dobrze, że w duchu Bożego Narodzenia ożywają w ludziach tamte dobre energie.

więcej ›

„Niechaj ci się wyśni” – kolęda inna niż wszystkie, bo choć napisana wczesną wiosną tego roku, nagrana w upalnym czerwcu, okazuje się niezwykle aktualna w grudniu. Inicjatorem powstania kolędy jest Europejskie Centrum Solidarności, a autorami – gdańscy twórcy. Dziś, czyli 21 grudnia, w samo południe, internetowa premiera! A już 8 stycznia 8 KOLĘDOWANIE W ECS, podczas którego zostanie pierwszy raz publicznie wykonana na żywo. Rejestracja na to wydarzenie ruszy 3 stycznia.

– To pełna ciepła i tęsknoty opowieść o nocy cudów, kiedy wędrowiec stojący na progu, obcy, zmarznięty, znajduje miejsce u stołu. Wczesną wiosną 2021 roku, gdy powstały tekst i muzyka tej kolędy, a idealne do ich ilustracji zdały się obrazy gdańskiej malarki, ludzie nie błąkali się jeszcze po przygranicznych lasach. Upływ czasu i wydarzenia, jakich byliśmy, jesteśmy świadkami, nadały słowom zupełnie nowe znaczenie – mówi Magdalena Mistat, zastępca dyrektora ECS, która jest jedną ze współautorek i realizatorek projektu KOLĘDOWANIE W ECS. – To druga pieśń bożonarodzeniowa, do której skomponowania ECS zaprosiło gdańskich artystów.

więcej ›

MARIAN KOŁODZIEJ. TAJEMNICA ARTYSTY – pokaz przedpremierowy filmu odbędzie się w audytorium ECS – 20 grudnia o godz. 18.00. Dokument oddaje portret twórcy przede wszystkim w kontekście jego związku z Gdańskiem. Współpracę ze scenografem i kostiumografem wspominają m.in.: Krzysztof Babicki, ks. Krzysztof Niedałtowski, Krystyna Łubieńska, Daniel Olbrychski i Łucja Sobczak. Po seansie organizatorzy zapraszają do rozmowy z reżyserką obrazu Anną Marią Mydlarską i gośćmi: aktorem Jerzym Kiszkisem, reżyserem teatralnym Krzysztofem Babickim i historykiem sztuki Jackiem Friedrichem.

UWAGA! Publiczność może brać udział w wydarzeniu tylko online
transmisja | facebook.com/videostudiogdansk, facebook.com/ecsgdansk, www.gdansk.pl/

Setną rocznicę urodzin Mariana Kołodzieja, jednego z najwybitniejszych gdańskich artystów, scenografa, kostiumografa, rysownika, autora projektów dwóch papieskich ołtarzy, świadka ludobójstwa w trakcie II wojny światowej i honorowego obywatela Gdańska, wspominaliśmy 6 grudnia 2021 roku.

Film zrealizowało Video Studio Gdańsk, a reżyserką jest Anna Maria Mydlarska – scenarzystka, reżyserka filmów dokumentalnych, wykładowczyni akademicka, szefująca Działowi Dokumentacji Filmowej w ECS, a jednocześnie w latach 80. tłumaczka w Biurze Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. To doświadczona dokumentalistka, która ma już na swoim koncie filmy opowiadające o sztuce i ludziach sztuki, jak „Roman Opałka. Czas artysty, czas sztuki” (1998) o malarzu i grafiku, „Ciało na płótnie” (1993) o malarzu Władysławie Jackiewiczu czy „Magia bieli” (1992) o malarzu Jacku Mydlarskim, prywatnie jej mężu.

więcej ›

SZEF MEMORIAŁU JAN RACZYŃSKI OSOBIŚCIE ODBIERZE MEDAL WDZIĘCZNOŚCI,
A CZTERECH ROSYJSKICH DYSYDENTÓW ZOSTANIE UHONOROWANYCH POŚMIERTNIE

Pięcioro rosyjskich dysydentów zostanie uhonorowanych przez ECS Medalem Wdzięczności: Jelena Bonner, Andriej Sacharow, Arsienij Roginski, Siergiej Kowalow i Jan Raczyński. Uroczystość odbędzie się w sobotni wieczór w sali Kultury pokojowych przemian na wystawie stałej ECS. Jan Raczyński odbierze wyróżnienie osobiście, przybędzie również córka Jeleny Bonner i Andrieja Sacharowa.

Nie bez znaczenia pozostaje, że tym roku przypada stulecie urodzin Andrieja Sacharowa, dysydenta i obrońcy praw człowieka, laureata Pokojowej Nagrody Nobla, a Stowarzyszeniu Memoriał – najstarszej niezależnej organizacji zajmującej się w Rosji obroną praw człowieka i dokumentującą zbrodnie stalinowskie – grozi likwidacji przez państwowe władze.
Przyznane przez Europejskie Centrum Solidarności honorowe odznaczenia symbolizują wdzięczność za wieloletnie zaangażowanie w demokratyzację Rosji i Europy, w duchu solidarności i dialogu oraz pielęgnowanie i ochronę pamięci.
Medale przyznane pośmiertnie odbiorą prof. Tatiana Yankelevich, córka Jeleny Bonner i pasierbica Andrieja Sacharowa oraz – w imieniu Memoriału – Jan Raczyński.
Gościem uroczystości będzie również wieloletni holenderski działacz na rzecz praw człowieka – prof. Robert van Voren.

więcej ›

Dawni opozycjoniści, internowani, ukrywający się w stanie wojenny, uczestnicy ulicznego sprzeciwu – oprowadzą zwiedzających po wystawie stałej ECS śladami wspomnień. Ruszy też spacer po Stoczni Gdańskiej szlakiem oporu. Na te wydarzenia obowiązuje rezerwacja wejściówek, liczba miejsc ograniczona.

Spacery subiektywne po wystawie stałej cieszą się wśród gości ECS ogromnym powodzeniem, są bowiem szansą poznanie nie tylko faktów, ale również osobistych motywacji i emocji świadków tamtych czasów. A możliwość zadania pytania przewodnikowi jest bezcenna.
Wystawa stała ECS staje się scenografią spaceru z uczestnikami i świadkami wydarzeń niezwykle ważnych dla polskiej niepodległości, dwóch grudniów – rewolty w grudniu 1970 roku i stanu wojennego, wprowadzonego 13 grudnia 1981 roku.

więcej ›

ECS przygotowało z okazji obchodów dwóch grudniowych rocznic serię zajęć edukacyjnych online dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Z kolei nauczycielki i nauczyciele mogą wziąć udział w webinarium o tym, jak ciekawie uczyć historii najnowszej. Odbędzie się ono 13 grudnia o godz. 18.00. Udział jest bezpłatny. W sukurs wszystkim osobom, szukającym pogłębionej wiedzy, przychodzi biblioteka ECS, która przygotowała specjalny KANON (wykaz najważniejszej literatury i źródeł naukowych do tematyki Grudnia’70 i stanu wojennego).  

więcej ›

O wprowadzeniu stanu wojennego 40 lat temu, gdy władza odebrała obywatelom prawa obywatelskie i nadzieję na demokratyczne państwo, oraz o rewolcie grudniowej sprzed 51 lat, gdy na ulicach polała się krew – GDAŃSK PAMIĘTA. Prezentujemy program kulturalny, realizowany w dniach 10–17 grudnia. Tylko jedno wydarzenie jest biletowane, pozostałe – wstęp wolny i rezerwacja bezpłatnych wejściówek. 

więcej ›

Sytuacja w Polsce, a szczególnie wprowadzenie stanu wyjątkowego w obszarze granicy z Białorusią, zmusza do postawienia pytania o respektowanie praw człowieka w systemie demokratycznym. Szczególnym pretekstem do takich rozważań jest 73 rocznica uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. 11 grudnia w Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się konferencja społeczna „Nie ma granic dla praw człowieka”, a w dniach 11-12 grudnia po wystawie stałej oprowadzają bohaterki walki o prawa człowieka: Magdalena Krzyżanowska-Mierzewska i Danuta Kuroń.

Dlaczego w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego i rewolty grudniowej będzie się toczyć debata o prawach człowieka?
– Pamięć o przeszłości zobowiązuje do stawiania pytań o dzisiejszy poziom ochrony praw człowieka w Polsce. Te dwa wymiary, pamięci i uniwersalnych praw, są motywem przewodnim naszego programu obchodów dwóch grudniów – mówi Basil Kerski, dyrektor ECS.

więcej ›

GDAŃSK PAMIĘTA to wydarzenia na wspomnienie dwóch ważnych wydarzeń w najnowszej historii Polski – wprowadzenia stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku, gdy władza odebrała obywatelom prawa obywatelskie i nadzieję na demokratyczne państwo, oraz rewolty grudniowej sprzed 51 lat, gdy na ulicach polała się krew. Obie rocznice będziemy celebrować na placu Solidarności i w dwóch miejscach, gdzie w grudniu 1970 roku zginęli ludzie.


Pełen program wydarzeń, które odbywają się zarówno w ECS, jak i na placu Solidarności, a także informacje o każdym wydarzeniu znajdują się pod linkiem: Europejskie Centrum Solidarności, gdzie łatwo można wejść do programu na każdy dzień obchodów.

więcej ›

Bohaterem wieczoru będą esej „Próba ognia. Błędna kartografia Europy” (Wydawnictwo Austeria) i jego autor Tomasz Różycki, zwycięzcy konkursu AMBASADOR NOWEJ EUROPY 2020. Publikacja wygrała rywalizację z 86 innymi tytułami, zgłoszonymi przez 41 wydawnictw. To już dziewiąta edycja konkursu, którego organizatorami są Europejskie Centrum Solidarności i Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu.
 
/ 9 grudnia, czwartek, o godz. 18
/ biblioteka ECS
/ wstęp wolny i transmisja: ecs.gda.pl i gdansk.pl oraz poprzez kanały FB i YT ECS

W nagrodzonej przez kapitułę „Próbie ognia…” Tomasza Różyckiego, powraca często motyw fałszywej kartografii. Mapa z jej granicami, uproszczeniami, jest kłamstwem na temat rzeczywistości. Miejsca, które wymykają się mapom, które są poza ich zasięgiem, są przez autora oceniane jako najprawdziwsze. Tam, gdzie nie ma granic, znajduje się źródło poznania. Autor, zamiast udzielać prostych odpowiedzi, stawia fundamentalne pytania o tożsamość współczesnej Europy.

więcej ›

Na najbliższe miesiące Klub Myśli Politycznej im. Tadeusza Mazowieckiego i Europejskie Centrum Solidarności zaplanowali cykl spotkań poświęconych Unii Europejskiej. Nowy cykl rozpocznie się we wtorek 7 grudnia od debaty: Unia Europejska jako proces – cud kulturowy czy wyimaginowana wspólnota?, na którą zaprasza prof. dr hab. inż. Janusz Rachoń.

 
/ 7.12.2021, godz. 18.00
/ transmisja online: facebook.com/ecsgdansk, gdansk.pl, ecs.gda.pl
/ wydarzenie wyłącznie online

więcej ›

O wprowadzeniu stanu wojennego 40 lat temu, gdy władza odebrała obywatelom prawa obywatelskie i nadzieję na demokratyczne państwo, oraz o rewolcie grudniowej sprzed 51 lat, gdy na ulicach polała się krew – GDAŃSK PAMIĘTA. Bogaty program adresowany jest zarówno do tych, którzy chcą poznać historię dwóch grudniów, jak i zgłębić wiedzę, amatorów wydarzeń kulturalnych i chcących rozmawiać o współczesnej kondycji praw człowieka.

Kalendarz wydarzeń obejmuje zarówno uroczystości miejskie na placu Solidarności, jak i projekcje filmowe, koncerty, wystawy, zawsze cieszące się powodzeniem spacery po wystawie stałej ECS, gdy w rolę przewodników wcielają się uczestnicy wydarzeń, oraz konferencje – naukową i społeczną.
– Pamięć o przeszłości zobowiązuje do stawiania pytań o dzisiejszy poziom ochrony praw człowieka w Polsce. Te dwa wymiary, pamięci i uniwersalnych praw, są motywem przewodnim naszego programu obchodów dwóch grudniów, który realizujemy razem z miastem Gdańskiem i samorządem województwa pomorskiego zarówno w ECS, jak i na placu Solidarności pod pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970 – mówi Basil Kerski, dyrektor ECS.

UWAGA! Tylko jedno wydarzenie z bogatego programu jest biletowane, na resztę obowiązuje wstęp wolny (niebiletowany). Wiele aktywności wymaga jednak wcześniejszego zarezerwowania wejściówki, bo z powodu pandemii obowiązują ograniczone limity miejsc.

więcej ›

Osiem debat i warsztat, przygotowujący do roli działacza społecznego – a to wszystko przygotowane przez młodzież. Zakończyło się FORUM MŁODYCH, w tym roku pod hasłem MÓW DO MNIE JAK DO CZŁOWIEKA! Wydarzenie zorganizowano w formie hybrydowej. Wszystko odbyło się w bibliotece Europejskiego Centrum Solidarności z transmisją dostępną online. Największym zainteresowaniem cieszyła się debata „Po co młodym kościół”? Wyświetliło ją prawie tysiąc widzów.

Wszystkie debaty można obejrzeć na facebookowym profilu ECS. Łącznie do tej pory wyświetliło je ponad 4200 osób! Młodzi prowadzili debaty, a eksperci wspierali ich dzieląc się wiedzą i inspirując do dyskusji.

więcej ›

Do uczennic i uczniów szkół średnich oraz ostatnich lat szkół podstawowych – adresowana jest młodzieżowa konferencja FORUM MŁODYCH, które rozpoczyna się 30 listopada i potrwa trzy dni – do 2 grudnia. Młodzi sami decydują, jakie tematy będą poruszać, do debaty zapraszają ekspertki i ekspertów, wymieniają się poglądami i poszukują rozwiązań dobrych dla wszystkich. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem MÓW DO MNIE JAK DO CZŁOWIEKA! Jeszcze są wolne miejsca na warsztat. Transmisja wszystkich ośmiu debat - online na fb.com/ecsgdansk.

Przez trzy popołudnia na przełomie listopada i grudnia – w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku i online, pod adresem fb.com/ecsgdansk – młodzi będą dyskutować o tym, co dla nich ważne. Wsparciem w dyskusjach będą eksperci. Wśród nich znajdą się aktywiści, politycy, dziennikarze, naukowcy - jeden z najmłodszych polskich posłów Franek Sterczewski, popularny dziennikarz Szymon Majewski, biolog dr Wojciech Glac czy reportażystka, odważna i bezkompromisowa dziennikarka Katarzyna Włodkowska i inni. Każda chętna osoba będzie mogła zadać pytanie ekspertom – bez względu na to, czy znajdzie się w ECS, czy połączy się choćby z Australii.

więcej ›

Konferencja o przyszłości Europy
Rozmawiają: Donald Tusk i Radosław Sikorski
28 listopada, niedziela, godz. 17.00
Europejskie Centrum Solidarności, audytorium

O miejscu Polski w zmieniającej się Europie i Europy w zmieniającym się świecie – będą z publicznością rozmawiali Donald Tusk i Radosław Sikorski. To projekt instytucji unijnych i państw członkowskich, który ma zaowocować wypracowaniem konkretnych propozycji reform Unii Europejskiej. Dyskusja ma charakter otwarty, można dołączyć stacjonarnie po dokonaniu rezerwacji miejsca – zapraszamy do audytorium ECS 28 listopada, w niedzielę o godz. 17. 00. Rozmowa będzie też transmitowana na żywo na profilu Fb Radosława Sikorskiego.

więcej ›

Czy ECS i wystawa stała są dostępne dla osób głuchych i słabosłyszących? Tak! Produkowane są właśnie dwa filmy, aby zachęcić wszystkich ich do odwiedzin w ECS. Oba powstają w polskim języku migowym (PJM). Premiera pierwszego z nich jest zaplanowana w grudniu, jeszcze przed świętami.

To projekt, który został zainicjowany w sierpniu 2020 roku, gdy ECS wyprodukował pierwszy film w polskim języku migowym o Tablicach 21 postulatów. Narratorem była osoba niesłysząca. ECS jest przestrzenią gotową przyjąć osoby głuche i słabosłyszące. Przy kasach, w punkcie informacji, w punkcie wydawania audioprzewodników, w punktach informacyjnych Wydziału Zabaw i biblioteki oraz w audytorium (pierwsze dwa rzędy) działa stacjonarna pętla indukcyjna dla osób korzystających z aparatów słuchowych. Urządzenie przenośne można wypożyczyć wraz z audioprzewodnikiem.
Audioprzewodnik po wystawie stałej, którego cena jest wliczona w cenę biletu, zawiera opowieść o wystawie stałej ECS w PJM.
 

więcej ›

Trzy dni potrwają obrady badaczy dziejów Wolnego Miasta Gdańska podczas konferencji „Niechciany kompromis? Wolne Miasto Gdańsk 1920–1939. Przygotowano 22 referaty badaczy z 6 krajów. Wstęp jest wolny, ale aby uczestniczyć w pierwszym dniu konferencji w Dworze Artusa, trzeba się zarejestrować. Obrady będą transmitowane na stronach: gdansk.pl i ecs.gda.pl.

W organizację zaangażowanych jest pięć instytucji naukowych z Polski, dwie uczelnie, trzy instytucje muzealne i miasto Gdańsk. Wydarzenie rozpoczyna się 4 listopada w Gdańsku, we czwartek, o godz. 17.00 w Dworze Artusa, a w piątek i w sobotę organizatorzy zapraszają do biblioteki Europejskiego Centrum Solidarności.

więcej ›

To był najkrwawszy konflikt w Europie od zakończenia II wojny światowej. Wojna domowa i czystki etniczne na Bałkanach trwały blisko cztery lata (1992–1995) i pochłonęły ponad sto, a według niektórych szacunków nawet dwieście tysięcy istnień ludzkich. Najnowsza książka Andrzeja Krawczyka – historyka i dyplomaty, który spędził w Bośni ponad pięć lat jako ambasador RP w Sarajewie (2013–2018) – nosi tytuł „Czyja jest Bośnia?”. Europejskie Centrum Solidarności zaprasza w środę, 3 listopada, na spotkanie z autorem, które poprowadzi prof. Aleksander Hall. Spotkanie odbywa się w ramach 77 Salonu Młodopolskiego im. Arama Rybickiego. Początek o godz. 18.00.

termin | 3 listopada 2021, środa, godz. 18.00
miejsce | ECS, sala wystaw czasowych, parter
wstęp | wolny
transmisja | www.gdansk.pl, ecs.gda.pl oraz na profilach FB: ECS i Fundacji im. Arkadiusza Rybickiego
 

więcej ›

Klub Myśli Obywatelskiej im. Tadeusza Mazowieckiego zaprasza we wtorek 26 października na debatę online. Tym razem tematem jest służba zdrowia, jej organizacja i szukanie sposobów na jej uzdrowienie. Początek o godz. 18.00.

W zapowiedzi debaty prof. dr hab. Janusz Rachoń stawia alarmującą diagnozę:
- Średnio trzy, cztery miesiące pacjent czeka w Polsce na wizytę u lekarza specjalisty, około siedmiu miesięcy na specjalistyczne badanie diagnostyczne, a nawet kilka lat na zabieg czy rehabilitację – alarmuje w słowie wstępnym, zapraszającym na debatę prof. dr hab. inż. Janusz Rachoń. I dodaje: - Pod względem liczby łóżek w szpitalach, przypadających na każde 100 tys. mieszkańców, jesteśmy w europejskiej czołówce z wynikiem 663. To daje nam siódme miejsce w Unii Europejskiej. Brakuje jednak lekarzy zdolnych leczyć pacjentów.

Uczestnicy debaty:
prof. Jacek Jassem | onkolog i nauczyciel akademicki, kierownik katedry Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego
dr Paweł Jan Grzesiowski | pediatra, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19
mgr inż. Kamil Barczyk | dyrektor szpitala w Bolesławcu

więcej ›

Ponad 30 lat temu opozycjoniści i ludzie kultury z krajów Europy Środkowo-Wschodniej na potrzeby filmu dokumentalnego udzielili wywiadów francuskiemu politologowi i publicyście. Dziś to bezcenny materiał, który może służyć badaczom, historykom, dokumentalistom i nauczycielom. Przeprowadzone wówczas wywiady są digitalizowane, tłumaczone i zachowywane w całości w uczestniczących w projekcie archiwach filmowych, w tym w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku i czterech innych europejskich archiwach filmowych (Praga, Budapeszt, Bratysława, Drezno). W poniedziałek, 25 października, w ECS odbędzie się międzynarodowa konferencja poświęcona projektowi THE OTHER EUROPE. Początek o godz. 12.00, wstęp wolny.

więcej ›

OTWARTYCH KOSYNIERÓW to święto jednej z najkrótszych ulic Gdańska, graniczącej z dawną Stocznią Gdańską. Zaproszenie na 16 października adresowane jest do sąsiadek i sąsiadów ECS oraz wszystkich mieszkańców, czujących identyfikację z dziedzictwem tej części Gdańska. Początek o godz. 12.30, a koniec już po zmroku. W programie: spacer po ulicy i okolicy, warsztaty, wspólne gotowanie, kolacja oraz koncert. Wydarzenie jest częścią projektu ZROZUMIEĆ SIERPIEŃ. Wstęp wolny.

więcej ›

Poszerzanie pola wolności” – to hasło wywoławcze spotkania, na które ECS zaprasza 13 października do swojej biblioteki. Gośćmi Basila Kerskiego będą Henryk Woźniakowski, emerytowany prezes Domu Wydawniczego ZNAK i Dominika Kozłowska, która zastąpiła go w tej roli. Uwagami wstępnymi podzieli się Aleksander Hall. Początek o godz. 17.00, wstęp wolny i transmisja online.

więcej ›

Osiem dokumentów przez najbliższy tydzień czeka na widzów w edycji online ALL ABOUT FREEDOM FESTIVAL 2021 - tylko dwa z nich to powtórzenie oferty stacjonarnej. Jeszcze do 15 października w ogrodzie zimowym można oglądać festiwalową wystawę Sylwii Makris – „Malujcie tak, aby Polska zmartwychwstała”. A w ostatnim festiwalowym dniu edycji stacjonarnej, jury jednogłośnie wybrało spośród sześciu konkursowych filmów ten, który ideę solidarności przedstawił w jej najbardziej intymnym wydaniu – „Margot i Alma” w reż. Anaïs Volpé, komediodramat, który miał na festiwalu polską premierę.

więcej ›

738 tysięcy osób – tylu odbiorców w sieci miały w ubiegłym roku dwa cykle wideo #ecsonline i #ecsworld, które przygotowało na czas lockdownu Europejskie Centrum Solidarności. Za ten projekt ECS otrzymało Nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego za zasługi da rozwoju turystyki w województwie pomorskim, ufundowaną w nowej kategorii: Kreatywna Zmiana. Nagroda została wręczona podczas regionalnych obchodów Światowego Dnia Turystyki, 1 października.

ecs.gda.pl/ecsworld
ecs.gda.pl/ecsonline
 

więcej ›

Każda osoba z niepełnosprawnością, w tym także jej asystent, może skorzystać z darmowej oferty zwiedzania wystawy stałej Europejskiego Centrum Solidarności, przygotowanej specjalnie na Festiwal Kultury bez Barier. Taka możliwość będzie dostępna przez jedenaście dni, w godzinach normalnego funkcjonowania instytucji - od 30 września do 10 października.

Bezpłatny bilet, w tym także dla asystenta, można odebrać w kasie. Wraz z biletem na bezpłatne zwiedzanie otrzymuje się audioprzewodnik w polskim języku migowym dla osób głuchych lub słuchawki z audiodeskrypcją, przeznaczone dla osób niewidzących i słabowidzących. Audiodeskrypcja została przygotowana w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej.
Uwaga | do otrzymania bezpłatnego biletu konieczne jest okazanie dokumentu potwierdzającego uprawnienie.
ECS zaprasza także na dwa pokazy filmowe z cichą audiodeskrypcją w języku polskim - 9 i 10 października o godz. 12.00. Będą to filmy: „Śledztwo w domu spokojnej starości” (9.10) i „Jestem Greta” (10.10).

więcej ›

Pięć dni w ECS i siedem dni online – 6 października rozpoczyna się piętnasta edycja filmowego ALL ABOUT FREEDOM FESTIVAL. W programie dokumenty i fabuły, cztery polskie premiery, dwa przedpołudnia dla dzieci, spotkania z twórcami, debaty i muzyka. Bilety są tańsze niż w tradycyjnych kinach, a publiczność festiwalowa i jury przyznają swoje nagrody dla najlepszego filmu.

Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią, kiedy festiwalowe projekcje można było oglądać wyłącznie online, ALL ABOUT FREEDOM FESTIVAL wraca do sali kinowej w Europejskim Centrum Solidarności. Od 6 do 10 października zaprezentowanych zostanie czternaście filmów.
Dwa przedpołudnia poświęcono dzieciom (8–11 lat), każdego dnia będą film i warsztaty.
Z myślą o osobach niewidomych i słabowidzących, dwa filmy zostaną wyświetlone z cichą audiodeskrypcją. W programie szczegółowo opisano, w jakich językach prowadzana jest opowieść, a w jakich są podpisy list dialogowych, aby w projekcjach mogły wziąć udział również osoby nie władające językiem polskim.
W dniach 11–17 października odbędzie się edycja online AAFF. Trzeba wiedzieć, że obejmie tylko niektóre z filmów festiwalowych, wyświetlanych w sali kinowej w ECS. Liczbę seansów i ceny biletów ogłosimy 11 października (aaff.pl, ecs.gda.pl, mojeekino.pl).

AKREDYTACJE
Wstęp na dyskusje i spotkania z twórcami jest bezpłatny. Pokazy filmowe oraz seanse w ramach AAFF KIDS są biletowane.
Przedstawiciele mediów, którzy chcą otrzymać AKREDYTACJE, proszeni są o zgłoszenie chęci udziału w festiwalu do dnia 5.10 - na adres e-mailowy: biuroprasowe@ecs.gda.pl, lub telefonicznie 510 091 545. Akredytacje będą do odbioru od 6 do 10 października w biurze festiwalowym w godzinach jego otwarcia.
Biuro festiwalowe otwiera się na godzinę przed rozpoczęciem pierwszego seansu.
Lokalizacja | przed windami panoramicznymi (poziom 0).


 

więcej ›

Coraz więcej betonu w miastach i coraz mniej drzew i zieleni – taka sytuacja może budzić niezgodę i chęć wzięcia sprawy we własne ręce. Jakie są wyzwania klimatyczne stojące przed społecznościami mieszkającymi w mieście? Czy możemy coś z tym zrobić? W jaki sposób wybierać mądrze kierunki naszej aktywności społecznej? Na te pytania poszukają odpowiedzi specjaliści i publiczność w sobotę, 25 września, w Europejskim Centrum Solidarności. Początek o godzinie 10.00. Wstęp wolny. Na warsztaty obowiązuje rejestracja internetowa.

PROGRAM WYDARZENIA
10.00 – 11.15 - prelekcja i rozmowa otwierająca wydarzenie
11.15 – 11.30 - przerwa kawowa
11.30 – 14.30 – dwa równolegle trwające warsztaty: ZIELEŃ W MIEŚCIE, WODA W MIEŚCIE
14.30 – 14.45 – przerwa organizacyjna
14.45 – 15.30 – podsumowanie wniosków z obu warsztatów na wspólnym spotkaniu

więcej ›

Nagroda Dziedzictwa Europejskiego / Europa Nostra 2021, w maju przyznana wystawie stałej Europejskiego Centrum Solidarności, 23 września wieczorem w postaci certyfikatu uroczyście trafiła do rąk Basila Kerskiego, dyrektora instytucji. Najważniejszym wyróżnieniem Unii Europejskiej w obszarze dziedzictwa kulturowego uhonorowano w tym roku 24 wzorcowe osiągnięcia z 18 krajów europejskich. Wystawa stała ECS jest jedynym polskim laureatem. Gala odbyła się w dawnym klasztorze San Giorgio na wyspie San Giorgio Maggiore w Wenecji, w siedzibie aktywnej w dziedzinie kultury Fundacji Giorgio Cini.

Wystawa stała ECS jest jedynym polskim laureatem Nagrody Dziedzictwa Europejskiego / Europa Nostra 2021. Doceniono ją w jednej z czterech kategorii: Edukacja, szkolenia i podnoszenie świadomości. Zdaniem międzynarodowego jury ekspozycja akcentuje znaczenie pracy, promuje aktywizm w dziedzinie praw człowieka, praw pracowniczych i politycznych oraz obywatelskie zaangażowanie. Stanowi przykład, „jak zachować historie i uczynić je istotnymi dla współczesnego świata”.
– Dla nas to ogromne przeżycie, doświadczenie bycia częścią wielkiej rodziny. Ktoś pięknie powiedział, że dziedzictwo, szczególnie materialne, jest własnością danej wioski, miasta, kraju, ale jego piękno, jego dusza, jest własnością nas wszystkich. Kultura nie zna granic, tożsamości etnicznych, nie sieje nienawiści, sławi ludzką kreatywność i jest źródłem obrony tych wartości, które leżą u podstaw Europy. Dziś czuliśmy, że istnieje coś takiego, jak duch europejski – po zakończeniu gali mówił Basil Kerski, dyrektor ECS. – Każdy z dziś nagrodzonych projektów zachowywał ludzkie marzenie o lepszym życiu, naszą powinnością jest zabezpieczyć to dobro i zachować jego ciągłość.

więcej ›

Europejskie Centrum Solidarności zaprasza na spotkanie ze Zbigniewem Rokitą, autorem głośnej już książki „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”. To drugie spotkanie z cyklu #przeczytANE. Są w nim promowane tytuły, nominowane w konkursie wydawniczym AMBASADOR NOWEJ EUROPY, organizowanym przez Europejskie Centrum Solidarności i Kolegium Europy Wschodniej. Wszystkie zwróciły uwagę kapituły konkursowej, nawet jeśli nie znalazły się w ścisłym finale. To książki, uznane za wartościowe, warte lektury i… przeczytania! Spotkanie odbędzie się w środę, 15 września o godz. 18.00 w bibliotece ECS (I piętro). Wstęp wolny, a udział nie wymaga rejestracji.

więcej ›

Europejskie Centrum Solidarności zaprasza na wydawniczą premierę książki Pauliny Siegeń "Miasto bajka. Wiele historii Kaliningradu". Spotkanie z autorką odbędzie się w piątek, 10 września, o godz. 18.00, w bibliotece ECS, która znajduje się na I piętrze. Spotkanie poprowadzi Joanna Wiśniowska, dziennikarka związana z „Gazetą Wyborczą Trójmiasto” i „Wysokimi Obcasami”, która publikowała m.in. w „Tygodniku Powszechnym”. Udział w spotkaniu nie wymaga wcześniejszej rejestracji.

więcej ›

8 września 1981 roku I Zjazd Solidarności ogłosił posłanie do robotników Europy Wschodniej. Żaden z dokumentów pierwszego zjazdu Solidarności nie wywołał tak wielu emocji, jak właśnie ten. W Moskwie zawrzało, pikiety protestacyjne organizowano w wielu zakładach pracy. Posłanie, zawierające słowa: Czujemy wspólnotę naszych losów, zostało wówczas uznane za zamach na ustrój, a rumuński robotnik, porwany solidarnościowym zrywem, odsiedział w więzieniu sześć i pół roku.

więcej ›

 Na zakończenie pięciodniowych obchodów Święta Wolności w Gdańsku odbyło się międzynarodowe forum pod hasłem „Europa z widokiem na przyszłość”. W jego ramach zorganizowano cztery debaty, w których udział wzięli politycy z Niemiec, Francji, Ukrainy, a także historycy, socjologowie, działacze społeczni, ludzie kultury. Forum odbyło się we wtorek, 1 września.

więcej ›

Jedenaście osób otrzymało we wtorek, 31 sierpnia 2021 roku, Medale Wdzięczności za zasługi dla polskich przemian demokratycznych. Uroczystość odbyła się w Europejskim Centrum Solidarności w ramach Święta Wolności.
- Ta wdzięczność płynie z serca - mówił Bogdan Lis, jeden z liderów Sierpnia.

więcej ›

O solidarności dziś mówiły kobiety. Ruch Solidarności uczy, iż zmiany, który dziś są niemożliwe, jutro się realizują. W audytorium Europejskiego Centrum Solidarności po raz kolejny zorganizowano wydarzenie pod nazwą ETYKA SOLIDARNOŚCI. To cykl corocznych wykładów, wygłaszanych przez wybitnych myślicieli w dniach obchodów rocznicy podpisania w 1980 roku Porozumienia Gdańskiego i narodzin ruchu związkowego Solidarność. Spotkanie otworzył Lech Wałęsa, a gości przywitali: Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska i Basil Kerski, dyrektor ECS.

więcej ›

W maju najważniejsza nagroda Unii Europejskiej w obszarze dziedzictwa kulturowego trafiła do Gdańska - laury zebrała wystawa stała Europejskiego Centrum Solidarności.

31 sierpnia, z udziałem dra Uwe Kocha, przedstawiciela Europy Nostra, Mieczysława Struka, marszałka województwa pomorskiego i Alana Aleksandrowicza, zastępcy prezydent Gdańska, miało miejsce uroczyste odsłonięcie Nagrody, która już na stałe zagościła w specjalnej gablocie w ogrodzie zimowym, przy schodach prowadzących na wystawę stałą.
 

więcej ›

Lech Wałęsa, Věra Jourová i Aleksandra Dulkiewicz przeszli przez historyczną bramę Stoczni Gdańskiej 31 sierpnia, o godz. 10.00. Po raz pierwszy skrzydła bramy otwarto w 2014 roku, aby potem co roku spotykać się w tym miejscu i wspólnie świętować rocznicę pokojowej rewolucji. Uroczystości zgromadziły nie tylko polityków i samorządowców z całej Polski, ale też mieszkańców i turystów.

więcej ›

Za nami cztery debaty, sześć seansów filmowych, trzy koncerty i dwa spektakle „Śniegu” opartego na powieści Orhana Pamuka.
–Trzeba działać! mówi Magdalena Sroka, kuratorka Solidarity of Arts, festiwalu organizowanego przez Europejskie Centrum Solidarności.

więcej ›

 Czterdzieści lat temu Gdańsk był centrum refleksji nad fundamentalną przemianą Polski. W hali Olivia jesienią 1981 roku odbył się I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ Solidarność. Obrady odbyły się w dwóch turach: od 5 do 10 września oraz od 26 września do 7 października 1981 r. i zgromadziły 936 delegatów. - Jeżeli pozostaniemy jak w sierpniu razem, silni, mimo kłopotów i trudności, mimo różnic zdań – wygramy – mówił wówczas Lech Wałęsa. I Polskę zrobimy taką, jaką sobie wymarzyliśmy, bo inna być nie może.

O tym, jaka miała być ta Polska w wizji delegatów I Zjazdu, czy Solidarność była monolitem, a także o roli wolnych mediów w tym niezwykłym czasie debatowano w Europejskim Centrum Solidarności podczas Święta Wolności.

więcej ›

Debata „Wina i pojednanie, zbrodnia bez kary” była drugą z kolei na Solidarity of Arts rozmową o ważnej książce. W piątek debatowano nad wątkami „Śniegu” Pamuka, a w sobotę o książce „27 śmierci Toby’ego Obeda”, za którą Joanna Gierak-Onoszko otrzymała Nagrodę Nike Czytelników (2020). W ogrodzie zimowym ECS zasiadła sama autorka. Kolejna debata „Czy może nam być jeszcze dobrze… razem?” skupiła wokół okrągłego stołu Sylwię Chutnik, Olgę Kisselevą i Janę Szostak. Panelistki szukały odpowiedzi na pytanie, czy wspólnoty są jeszcze możliwe i w jaki sposób los Polaków, los gdańszczanek i gdańszczan jest połączony z losem Ukrainy, Białorusi i Rosji.

więcej ›

Przypomnimy, że Lech Wałęsa pracował w warsztacie Wydziału Transportowego Stoczni Gdańskiej im. Lenina, który mieścił się w hali 86B przy ul. Narzędziowców. Kilkadziesiąt osób zgromadziło się właśnie w tym miejscu w sobotę rano. Została tam odsłonięta tablica pamiątkowa, już kolejna na Szlaku Wolności Lecha Wałęsy. 

Na tablicy widnieje napis w języku polskim i angielskim: - Tu pracował Lech Wałęsa, historyczny przywódca NSZZ „Solidarność, laureat Pokojowej Nagrody Nobla 1983, Prezydent RP 1990-1995. Wśród gości nie zabrakło rywala Lecha Wałęsy podczas wyborów na Przewodniczącego NSZZ „Solidarność”, Jana Rulewskiego; działaczki opozycji demokratycznej Bożeny Rybickiej-Grzywaczewskiej, senatora Sławomira Rybickiego, także związanego z ruchem opozycyjnym w latach 80-tych XX wieku i Piotra Grzelaka, zastępcy prezydent Gdańska. Uroczystość zorganizowało Europejskie Centrum Solidarności, które reprezentował dyrektor Basil Kerski.

więcej ›

Debatą „Marzenie o lepszej przyszłości. Wokół powieści Orhana Pamuka „Śnieg” rozpoczął się festiwal SOLIDARITY OF ARTS.
- Jesteśmy dziś świadkami bitwy o pojęcie SOLIDARNOŚĆ. Ona otwiera wyobraźnię, zapewnia wolność myślenia i tworzenia. Jest bardzo smutnym fakt, że naród, który obalał mury, dziś przyłącza się do tych społeczeństw i narodów, które je budują - mówił podczas otwarcia Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności. Piotr Borawski, zastępca prezydent Gdańska zwrócił uwagę na znaczenie wolności w perspektywie myślenia o przyszłości.

więcej ›

ŚWIĘTO WOLNOŚCI 2021
Na tegoroczne Święto Wolności, organizowane przez Gdańsk, samorząd województwa pomorskiego i Europejskie Centrum Solidarności składa się blisko 50 różnorodnych wydarzeń, w tym festiwal Solidarity of Arts. Impreza odbędzie się w dniach 27 sierpnia – 1 września i w jej ramach odbędą się obchody 41 rocznicy narodzin Solidarności, 40 rocznicy I Krajowego Zjazdu Solidarności w hali Olivia i 82 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Organizatorzy zapowiedzieli wydarzenia podczas konferencji prasowej 24 sierpnia w Europejskim Centrum Solidarności. Wstęp na większość wydarzeń jest wolny, dołączyć będzie można również online.

więcej ›

ŚWIĘTO WOLNOŚCI 2021 | konferencja prasowa
24/08/2021
ECS, okrągły stół w ogrodzie zimowym, godz. 10.00

Opowiemy o programie, zdradzimy nazwiska gości i wskażemy najważniejsze wydarzenia – zapraszamy na konferencję prasową przed ŚWIĘTEM WOLNOŚCI w Gdańsku, na które składa się festiwal Solidarity of Arts i obchody jubileuszowe. Impreza odbędzie się w dniach 27 sierpnia – 1 września. Wstęp na większość wydarzeń jest wolny, dołączyć będzie można również online.

W KONFERENCJI WEZMĄ UDZIAŁ
Aleksandra Dulkiewicz – prezydent Gdańska
Mieczysław Struk – marszałek województwa pomorskiego
Basil Kerski – dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności
Magdalena Sroka – kuratorka festiwalu Solidarity of Arts
Magdalena Hajdysz – rzecznik prasowy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego
Arkadiusz Hronowski – współkurator koncertu CENTRALA. CENTRALA NAS OCALI
Przemysław Ruchlewski – zastępca dyrektora ECS, odpowiedzialny za konferencję SAMORZĄDNA RZECZPOSPOLITA
Magdalena Mistat – zastępca dyrektora ECS, koordynatorka wydarzeń jubileuszowych

więcej ›

Bohaterem spotkania inaugurującego nowy cykl przeczytANE będzie Piotr Oleksy, historyk i publicysta, od ponad dekady podróżujący po Europie Środkowej i Wschodniej, obserwując, jak tworzą się nowe tożsamości. Jego książka pt. „Naddniestrze. Terror tożsamości” (Wydawnictwo Czarne, 2018) znalazła się w finałowej piątce VIII edycji konkursu wydawniczego AMBASADOR NOWEJ EUROPY (ANE). Autor będzie gościem Europejskiego Centrum Solidarności w czwartek, 12 sierpnia. Początek spotkania pt. „Wielka polityka wobec lokalnej tożsamości. Wolin i Naddniestrze. Spotkanie wokół książek Piotra Oleksego” o godzinie 18.00. Wstęp wolny. Spotkanie odbędzie się na dolnym tarasie przy fontannie (od głównego wejścia do ECS w lewo).

więcej ›

14 lipca, w środę, Europejskie Centrum Solidarności zaprasza na debatę o wpływie, jaki ma rozwój inwestycyjny terenów postoczniowych na tkankę miasta, a także jak druga odbudowa Gdańska oddziałuje na samą stocznię. Czy starania o wpisanie terenów postoczniowych na listę światowego dziedzictwa UNESCO uczynią z tego miejsce skansen? A może wręcz przeciwnie – powstanie tętniąca życiem dzielnica? Początek debaty o godz. 18 w ogrodzie zimowym ECS. W związku z limitem miejsc obowiązują zapisy. Całość będzie także transmitowana w sieci.

więcej ›

Wszystkie dzieci, którzy spędzają lato w Gdańsku, mogą skorzystać z ciekawej oferty spędzenia wolnego czasu, biorąc udział w grze edukacyjnej na świeżym powietrzu. Europejskie Centrum Solidarności zaprasza grupy kolonijne, uczestników obozów, ale też dzieci z rodzicami i opiekunami, w tym mieszkańców Gdańska. Oferta jest skierowana do dzieci w wieku od 6 do 11 lat.

więcej ›

Kolejne spotkanie Klubu Myśli Obywatelskiej poświęcone jest sztuce współczesnej. W zapowiedzi debaty prof. dr hab. Janusz Rachoń szuka odpowiedzi na pytanie, po co nam sztuka: - Odpowiedzi jest wiele. Sztuka jest po to, aby służyć jako prywatne narzędzie poznawczo-krytyczne. Wzbogaca społeczny punkt widzenia komentarzami. Reaguje na ogromny potencjał, możliwości i zagrożenia otaczającego nas świata. Sztuka jednak również bywa wykorzystywana do celów propagandowych i politycznych, choćby przywołując twórczość w dobie III Rzeszy czy socrealizm.

więcej ›

Od 1 czerwca 2021 r. zapraszamy do Europejskiego Centrum Solidarności 7 dni w tygodniu, w weekendy do godz. 20. Każdy gość wystawy stałej, również dzieci, zostaje wyposażony w audioprzewodnik, którego wypożyczenie jest wliczone w cenę biletu. Z powodu pandemii zwiedzać można jedynie indywidualnie, nie w grupach zorganizowanych.

więcej ›

Najważniejsza nagroda Unii Europejskiej w obszarze dziedzictwa kulturowego trafiła do Gdańska, laury zebrała wystawa stała Europejskiego Centrum Solidarności. Komisja Europejska i Europa Nostra w tym roku nagrodziły 24 wzorcowe osiągnięcia z 18 krajów europejskich. Teraz czas na internautów, którzy siłą swoich głosów przyznają Nagrodę Publiczności.

więcej ›

Tematem kolejnego spotkania będzie gospodarka, a właściwie przyjrzenie się nowej sytuacji, spowodowanej kryzysem COVID-19. Jest on wyzwaniem dla całej gospodarki – globalnej, regionalnej, gminnej, krajowej. A w konsekwencji dla gospodarek domowych milionów ludzi. W tak głębokim kryzysie bardzo ważne jest, aby wsparcie otrzymały nie tylko sektory o strategicznym znaczeniu dla gospodarki, lecz – co jeszcze ważniejsze – aby chronić miejsca pracy i pracowników – pisze w zapowiedzi spotkania prof. dr hab. inż. Janusz Rachoń. Moderatorem dyskusji będzie prof. Dariusz Filar.

więcej ›

Basil Kerski, dyrektor ECS, wziął udział w inauguracyjnym spotkaniu stałej konferencji dyrektorek i dyrektorów Stowarzyszenia Muzealników Polskich. Przedstawiciel ECS po raz pierwszy został zaproszony do udziału w pracach tego muzealnego stowarzyszenia.

więcej ›

Projekt ZROZUMIEĆ SIERPIEŃ powstał w 2011 roku, aby opowiadać o najważniejszej wartości Sierpnia ’80 – idei międzyludzkiej solidarności.
W ubiegłych latach akcje społeczne realizowane były w 19 gdańskich dzielnicach, m.in. na Stogach, Siedlcach, Oruni, w Nowym Porcie, Brzeźnie i we Wrzeszczu. Co roku przez dwa sierpniowe tygodnie działania obywatelskie i kulturalne gromadziły duże rzesze odbiorców. Praca jednak trwała przez kilka miesięcy, wydarzenia w dzielnicach były bowiem efektem długiego procesu doskonalenia pomysłów, które rodziły się z potrzeb i marzeń aktywistów.

więcej ›

300 tysięcy wyświetleń filmów z cyklu #escworld w niecały rok – to bilans projektu promocyjnego, który powstaje całkowicie bez udziału agencji filmowej czy reklamowej. Filmy w pięciu językach opowiadają o polskiej drodze do wolności, promują wystawę stałą i aktywności ECS. Opublikowano dotąd 19 produkcji, trwają prace nad kolejnymi.

więcej ›

Dostępny? „Nietrudny do zdobycia” – podpowiada słownik. Taki jest ECS, dostępny dla osób młodych i zdrowych, ale i dla seniorów mających problemy z poruszaniem się, osób z niedosłuchem i niedowidzących, rodziców z dziećmi, osób na wózkach i z niepełnosprawnością intelektualną… Czy może być dostępny bardziej? Może, choćby online. A już od 6 maja ECS zaprasza do środka. Wystawy są czynne od czwartku do niedzieli.

więcej ›

Od 6 maja zapraszamy do Europejskiego Centrum Solidarności cztery dni w tygodniu – od czwartku do niedzieli. Na powrót otwieramy wystawę stałą. Zwiedzanie będzie możliwe tylko indywidualnie, nie w grupach zorganizowanych. Warto skorzystać z audioprzewodnika, który ułatwia i wzbogaca zwiedzanie, a jego wypożyczenie jest wliczone w cenę biletu.

więcej ›

Zdjęcia ECS i Stoczni Gdańskiej, autorstwa trójmiejskiego fotoreportera Jana Ruska, znalazły się w finale konkursu fotograficznego, który organizuje Sieć Miejsc Znaku Dziedzictwa Europejskiego (European Heritage Label Network). Zachęcamy do głosowania! Do 6 maja. 

więcej ›

Muzea i centra kultury coraz częściej czują się współodpowiedzialne za środowisko. Działają i zmieniają się. Europejskie Centrum Solidarności rozpoczęło proces, którego zwieńczeniem będzie zmiana zasad działania całej instytucji. Celem jest ograniczenie do minimum negatywnego wpływu swojego działania na przyrodę. Już dziś w ECS działa z powodzeniem wiele ekologicznych rozwiązań.

więcej ›

– Radość, duma i wielkie wzruszenie, z takimi emocjami przyjęto w Europejskim Centrum Solidarności wiadomość o przyznaniu Nagrody Muzealnej Rady Europy. Byliśmy i nadal jesteśmy jedyną instytucją w Polsce, która otrzymała to wyróżnienie – mówi Basil Kerski, dyrektor ECS. Przed pięciu laty jury konkursu określiło ECS przydomkami” „fascynujące”, „angażujące” i „aktywizujące”. Czy wypełnione zostało zobowiązanie, jakie nakłada prestiżowy tytuł najlepszego muzeum Europy 2016?

więcej ›

Klub Myśli Obywatelskiej im. Tadeusza Mazowieckiego zaprasza na spotkanie online 20.04.2021 r., wtorek, godz. 17.00.
Tematem, a właściwie bohaterem kolejnego spotkania jest Tadeusz Mazowiecki i jego lekcje demokracji. Patron Klubu Myśli Obywatelskiej im. Tadeusza Mazowieckiego, który organizuje ten cykl debat, w kwietniu tego roku ukończyłby 94 lata. Odcisnął trwały ślad w najnowszej historii Polski, czego wiele dowodów można znaleźć na wystawie stałej ECS. Był przede wszystkim pierwszym niekomunistycznym premierem polskiego rządu po II wojnie światowej.
O jego życiu, dokonaniach i lekcjach demokracji rozmawiać będzie grono historyków, politologów, ekonomistów, dawnych opozycjonistów i świadków tamtych lat. Dyskusję poprowadzi Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności.
Transmisja:
Facebook.com/ecsgdansk; www.ecs.gda.pl; www.gdansk.pl
 

więcej ›

Zbliżająca się 40. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego zainspirowała niemieckich filmowców do nakręcenia dokumentu, w którym głos zabierają świadkowie tamtych dni. Film reżyseruje niemiecki dokumentalista Holger Preusse. Zdjęcia powstają w Gdańsku i w Warszawie.

Wśród osób, wspominających tamte czasy są między innymi: Bogdan Borusewicz, Henryka Krzywonos, Bogdan Lis, Anna Maria Mydlarska i sam Lech Wałęsa. Dokument powstaje na zamówienie telewizji WDR/Arte.

więcej ›

Mają 20–35 lat, jest ich 13, pochodzą z Polski, Bośni i Hercegowiny, Ukrainy, Węgier. Na co dzień trudnią się dziennikarstwem, prowadzą badania naukowe, są aktywistami społecznymi, przez najbliższe dni będą rozmawiać o uprzedzeniach. AKADEMIA SOLIDARNOŚCI to międzynarodowy projekt, który już od 20 lat inspiruje i wspiera w rozwoju młode elity intelektualne Europy.

więcej ›

Europejskie Centrum Solidarności zaprasza do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym EUROPA ZACZYNA SIĘ TUTAJ! W konkursie może wziąć udział każdy: zarówno amator jak i profesjonalista. Przygotuj fotografię miejsca oznaczonego Znakiem Dziedzictwa Europejskiego (ZDE) lub wydarzenia, które się w nim odbyło.

więcej ›

Delegacja francuskiego rządu 9 marca zwiedziła wystawę stałą ECS. Spotkała się także z Aleksandrą Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Goście przybyli do Polski z trzydniową wizytą. Delegacji francuskiego rządu przewodniczył Clément Beaune, sekretarz stanu ds. europejskich.

więcej ›

Czy jest demokracja nieliberalna? Czy to jeszcze jest demokracja? Klub Myśli Obywatelskiej im. Tadeusza Mazowieckiego zaprosił do rozmowy na ten ważny temat wybitnych historyków, politologów, prawników, ekonomistów oraz ludzi młodych.

więcej ›

Zmarł Jan Lityński (1946–2021) – były działacz opozycji w czasach PRL, wielokrotnie aresztowany przez władze komunistyczne, poseł na Sejm kilku kadencji, serdeczny przyjaciel ECS i bohater wystawy stałej.

więcej ›

ECS otworzyło drzwi dla zwiedzających w czwartek, 11 lutego. Przez cztery dni, na który przypadł walentynkowy weekend, wystawę stałą zwiedziły 604 osoby.

więcej ›

11 lutego na powrót otwieramy wystawę stałą Europejskiego Centrum Solidarności. Zwiedzanie będzie możliwe tylko indywidualnie, nie w grupach zorganizowanych.

więcej ›

516 336 gości odwiedziło Europejskie Centrum Solidarności w 2020 roku. Mimo pandemii udało się zorganizować w reżimie sanitarnym uroczystości z okazji 40 rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.

więcej ›

 

Europejskie Centrum Solidarności po dwóch latach wznawia cykl spotkań pod tytułem ECS HISTORIA. Przed nami sześć wykładów o dziejach Ukrainy. Pierwszy z nich wygłosi w czwartek, 26 maja, o godz. 18.00 w bibliotece ECS (1 piętro) dr Ludmiła Rybczenko z Kijowa. Jego tematem będzie POGRANICZE.

– Wojna sprawiła, że wiemy o Ukrainie więcej, wielu z nas osobiście poznało uchodźców, niektórzy sięgnęli po książki ukraińskich autorów, nie zmienia to jednak faktu, że historia naszego wschodniego sąsiada jest polskiemu odbiorcy znana pozornie – mówi Kacper Dziekan z Działu Projektów Obywatelskich ECS, ekspert ds. wschodnich. – Fascynujące bogactwo różnorodności ukraińskiej historii zasługuje na szersze przedstawienie. W ramach cyklu ECS HISTORIA. UKRAINA zaprezentujemy zarówno kluczowe, jak i mniej znane wątki historyczne państwa nad Dnieprem. Mówić będziemy o różnorodności kulturowej, specyfice regionów, dążeniach niepodległościowych czy naszych stosunkach sąsiedzkich.

/ 26/05/2022
POGRANICZE. PODRÓŻ PRZEZ HISTORIĘ UKRAINY
wykład 1 | dr Ludmiła Rybczenko
Zastępczyni dyrektora ds. naukowych Narodowego Muzeum Historii Ukrainy w II Wojnie Światowej w Kijowie. Muzealniczka z wieloletnim stażem. Autorka licznych publikacji naukowych i edukacyjnych. Uczestniczka wielu projektów międzynarodowych.

więcej ›