Warning: mkdir() [function.mkdir]: No such file or directory in /includes/Core/AdoDB/adodb5/adodb.inc.php on line 1735

Warning: mkdir() [function.mkdir]: No such file or directory in /includes/Core/AdoDB/adodb5/adodb.inc.php on line 1735

Warning: mkdir() [function.mkdir]: No such file or directory in /includes/Core/AdoDB/adodb5/adodb.inc.php on line 1735
Europejskie Centrum Solidarności
11.05-13.05.2016

FESTIWAL LITERATURY DLA DZIECI

termin | 11-13 maja 2016, środa-piątek
miejsce | ECS, pl. Solidarności 1 
program i rezerwacja miejsc | Festiwal Literatury dla Dzieci 2016

Przed nami trzy dni z najlepszą literaturą dziecięcą w roli głównej. Wspólnie z Festiwalem Literatury dla Dzieci zapraszamy na warsztaty artystyczne, literackie i plastyczne. Młodzi czytelnicy dowiedzą się na nich między innymi co kryje się w ulach, jak zdobyć Nagrodą Nobla, będą odkrywać tajemnice Polski, bawić się mapami i redagować własny numer „Świerszczyka”. Nie zabraknie malowania (gór na warsztatach z Piotrem Karskim i uli z Piotrem Sochą), budowania z materiałów recyklingowych (warsztaty Dominiki Jasińskiej) i twórczego typobazgrania z Janem Bajtlikiem.

FESTIWAL LITERATURY DLA DZIECI
to ogólnopolska akcja. Literackie atrakcje dla najmłodszych przygotowały też Wrocław, Kraków i Warszawa. W Gdańsku festiwal odbędzie się w dniach 10-14 maja. Do ECS zapraszamy 11, 12 i 13 maja. 

PROGRAM FESTIWALU LITERATURY DLA DZIECI W ECS

11 maja 2016, środa
/ godz. 11.00-12.00
Polska od A do Z – Warsztaty z Anną Skowrońską o tym, co u nas najlepsze,dla dzieci w wieku 7+
Warsztaty pełne ciekawostek inspirowane książką Alfabet polski, która krótkimi tekstami i ciekawymi ilustracjami przybliża czytelnikom wiedzę o kulturze i historii kraju, a wszystko to w postaci 54 haseł. Uczestnicy warsztatów będą mieli niepowtarzalną okazję, by zmierzyć się z zadaniem samodzielnego układania haseł, a wszystko to w atmosferze świetnej zabawy!
/ godz. 12.00-13.00
Jak zdobyć Nagrodę Nobla - krótki poradnik plastyczny z Katarzyną Radziwiłł, dla dzieci w wieku 10+
Kim był Nobel? Czym jest nagroda jego imienia? Za co jest przyznawana? Podczas spotkania uczestnicy nie tylko poznają zasady przyznawania tej niezwykle prestiżowej nagrody, ale nawet sami zaproponują nowych laureatów i dziedziny, w jakich otrzymaliby oni nagrody.
/ godz. 16.00-17.00
Typogryzmolenie – warsztaty z Janem Bajtlikiem, dla dzieci w wieku 4+
Duże pędzle, duże kartki, dużo plam i dużo malowideł, które powstania z kształtów tak prostych jak zwykle litery. Tak jak Sokrates czynił ze swoich rozmówców filozofów, tak Bajtlik wyciąga z każdego artystę, jedyne co niezbędne to otwarte oczy i chęć machania łapkami. Prosimy o założenie ubrań i obuwia, którym nie zaszkodzi odrobina koloru.

12 maja 2016, czwartek
/ godz. 11.00-12.00
Warsztaty z czułkami, czyli jak zrobić własnego Świerszczyka – spotkanie z Agnieszką Żelewską dla przyszłych dziennikarzy, redaktorów, grafików i naczelnych, dla dzieci w wieku 7+
Przyjdź i zrób swój numer Świerszczyka! W trakcie warsztatów młodzi redaktorzy wybiorą temat numeru, stworzą okładkę i rubryki z ulubionymi bohaterami ze stron czasopisma. Poza tym w programie m.in. Malowanie na zawołanie, czyli twórcze spotkanie ze Świerszczykowym ilustratorem; Głową rusz i wierszyk złóż; Daj susa do rebusa oraz Kolorowanki i poszukiwanki. A wszystko to pod troskliwym okiem Świerszczykowych twórców. W Gdańsku warsztaty poprowadzi mama Czarownicy Irenki – Agnieszka Żelewska.
/ godz. 12.00-13.00
Sowa krowa i z Wielorybem rozmowa – warsztaty z Dominiką Jasińską, dla dzieci w wieku 7+
Poznaj pełnych uroku bohaterów książki Sowa Krowa i z Wielorybem rozmowa podczas wspólnej lektury, a potem… sam ich stwórz z materiałów recyklingowych: plastikowych butelek, kartonu, sznurka, nakrętek i innych. Te zajęcia pobudzą twoją wyobraźnię, a bohaterowie – wzbudzą wiele sympatii. Przekonaj się!

13 maja 2016, piątek
/ godz. 11.00-12.00
Róża wiatrów i inne kwiatki. Warsztaty kartograficzno-literackie – prowadzi Szymon Kloska, dla dzieci w wieku 7+
Dowiecie się czym jest i do czego służy Mapa. Dowiecie się jak i po co pisze się powieści, co więcej przynajmniej kilka powstanie w trakcie tych zajęć. Jeżeli macie w domu książkę, w której jest mapa koniecznie przynieście. Jeżeli macie w domu mapę do której nie przyczepiona jest żadna książką, a która jest dla was ważna, też przynieście. UWAGA: bez mapy też można przyjść.     
/ godz. 12.00-13.00
W góry! - warsztaty plastyczne z Piotrem Karskim, dla dzieci w wieku 6+
W góry! to przewodnik do rysowania, który za pomocą zadań plastycznych i pomysłów na aktywności przekaże wam ogrom wiedzy o górach. Dowiecie się z niego, skąd się one biorą, jak rosną i jak się zmieniają. Odwiedzicie górskie szczyty, lodowce i jaskinie. Wytropicie wilki, niedźwiedzie i śnieżne pantery – a może nawet yeti! Poznacie tajemnice górskich lasów i roślin rosnących w górach. Zapoznacie się z góralami z całego świata, zobaczycie ich stroje i domy. Nauczycie się czytać mapę, planować trasę wędrówki i orientować się w górskim terenie. Spróbujecie górskich sportów i dowiecie się, jak zdobyć Mount Everest. Zabierzcie tę książkę na górską wycieczkę, by korzystać z niej wieczorami w schronisku, albo otwórzcie ją w domu, i pozwólcie, by to ona zabrała was W GÓRY!
/ godz. 16.00-17.30
Tak w ogóle... róbmy ule - warsztaty plastyczne z Piotrem Sochą, dla dzieci w wieku 7+ 
Posłuchaj opowieści autora o książce, o jego rodzinnych związkach z pszczołami, o życiu pszczół i ich relacjach z ludźmi, o tym dlaczego są ważne i należy o nie dbać. Zobacz wczesne szkice ilustracji i dowiedz się jak powstaje książka. Autor pokaże nawet plaster miodu, pszczeli wosk, narzędzia pszczelarskie! A kiedy już się tego wszystkiego dowiesz, namalujesz łąki z ulami, pszczołami, kwiatami i pszczelarzami na dużych arkuszach papieru!