Warning: mkdir() [function.mkdir]: No such file or directory in /includes/Core/AdoDB/adodb5/adodb.inc.php on line 1735

Warning: mkdir() [function.mkdir]: No such file or directory in /includes/Core/AdoDB/adodb5/adodb.inc.php on line 1735

Warning: mkdir() [function.mkdir]: No such file or directory in /includes/Core/AdoDB/adodb5/adodb.inc.php on line 1735
Europejskie Centrum Solidarności

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI NON-FICTION

To nietypowy klub dla tych, którzy kochają książki i lubią o nich rozmawiać.  Klub zaprasza na spotkania szczególnie wielbicieli literatury non-fiction – w każdą ostatnią środę miesiąca w bibliotece ECS.

Żeby rozmawiać o książkach nie trzeba być ani literaturoznawcą, ani krytykiem literackim. Pragniemy stworzyć społeczność czytelników naszej biblioteki, ludzi aktywnych, świadomych, uczestniczących i tworzących kulturę. Od innych klubów czytelniczych DKK Non-Fiction różni to, że w bibliotece ECS dyskutujemy jedynie o reportażach, biografiach, książkach podróżniczych… Tytuły książek członkowie klubu wybierają sami.

Co zrobić, by zostać klubowiczem? Wystarczy przyjść na spotkanie klubowe. Uczestnictwo w spotkaniach, nie wymaga zapisu. Jedyny wymóg - lektura książki wybranej do omówienia.

By wypożyczać książki klubowe, będące w dyspozycji biblioteki, należy jednak zgłosić się do moderatora klubu (telefonicznie lub e-mailowo), a potem odwiedzić bibliotekę ECS, by wypełnić deklarację członkowską i otrzymać książkę do przeczytania.

Organizatorem klubu jest Europejskie Centrum Solidarności.

moderator | Magdalena Jedlicka, e-mail: m.jedlicka@ecs.gda.pl, tel.: 58 772 40 73

 

PRZED SPOTKANIEM
  / skontaktuj się z moderatorem Klubu jeśli jesteś nowym uczestnikiem
  / pamiętaj o maseczce i jednorazowych rękawiczkach
  / punkty do dezynfekcji rąk znajdują się m.in.: na parkingu, przy wejściu do budynku i przed biblioteką


ZASADY KORZYSTANIA Z PRZESTRZENI WSPÓLNYCH W BUDYNKU EUROPEJSKIEGO CENTRUM SOLIDARNOŚCI W STANIE EPIDEMII ►►



Informacje o spotkaniach Klubu

39 SPOTKANIE KLUBU


termin | UWAGA! - SPOTKANIE ODWOŁANE
   O nowym terminie poinformujemy niebawem

 

| SPOTKANIE STACJONARNE - liczba miejsc ograniczona
  Nowych uczestników klubu prosimy o kontakt e-mail na adres:
  m.jedlicka@ecs.gda.pl

miejsce | ECS, Biblioteka (I piętro)
  | UWAGA: ze względu na stan epidemii zmianie może ulegać
  limit osób uczestniczących w spotkaniu; na tydzień przed spotkaniem
  moderator będzie ustalać listę uczestników -
  prosimy o sprawdzanie skrzynek e-mail

KSIĄŻKA WIECZORU
| ZRÓB SOBIE RAJ
 Mariusz Szczygieł
 Dowody Na Istnienie

Zrób sobie raj to druga po Gottlandzie bestsellerowa książka Mariusza Szczygła o Czechach. Jej pierwsze wydanie ukazało się w 2010 roku i zostało przetłumaczone na dziewięć języków. Autor kreśli tło reporterskiej opowieści o współczesnych Czechach i ich kulturze, ale jednocześnie dręczy go zagadnienie, czy można być szczęśliwym bez religii. „Jak się państwu żyje bez Boga?” – to czasem wyrażone wprost, a czasem ukryte pytanie-refren, które reporter zadaje swoim bohaterom. Są wśród nich: przyjaciel Hrabala i „poeta fekalny” Egon Bondy, najzabawniejsza Czeszka – Halina Pawlowská, rzeźbiarz-prowokator David Černý, tłumaczka literatury polskiej Helena Stachová, czy fotograf Jan Saudek.

Szczygieł w Zrób sobie raj jest detektywem czeskiej kultury. Zajmuje go śmiech jako „radość smutku”. Analizuje, dlaczego w swoim hymnie nasi sąsiedzi nie maszerują i niczego nie zdobywają, tylko leżą. Bada, z jakich powodów czeskie rodziny nie odbierają z krematoriów co trzeciej urny z prochami swoich najbliższych. Docieka, dlaczego Bóg w powieści młodej pisarki jest narkomanem i jak to możliwe, że taka wizja Boga zyskuje aprobatę najpopularniejszego czeskiego księdza. Wreszcie ogłasza, że tym, co Bohumil Hrabal dał ludzkości, jest oszustwo.

Książka zdobyła serca czytelników, zaskoczonych obrazem naszych południowych sąsiadów. Recenzenci pisali, że Szczygieł odkrył przed Polakami tajemnicze plemię.

W 2011 roku tygodnik „Newsweek” przeprowadził sondę wśród polskich parlamentarzystów. Na pytanie o to, co będą czytali w czasie wakacji, połowa z nich odpowiedziała, że Sienkiewicza oraz Zrób sobie raj. Autor uznał, że Sienkiewicz miał być dla posłów odtrutką na „zakaźność czeskiej kultury”.

Książka była nominowana do Nagrody Literackiej NIKE 2011, zdobyła Złotą Zakładkę – Nagrodę Blogerów Książkowych 2011 oraz została Książką Roku 2010 Warszawskiej Premiery Literackiej.


(źródło: DOWODY NA ISTNIENIE)