Warning: mkdir() [function.mkdir]: No such file or directory in /includes/Core/AdoDB/adodb5/adodb.inc.php on line 1735

Warning: mkdir() [function.mkdir]: No such file or directory in /includes/Core/AdoDB/adodb5/adodb.inc.php on line 1735

Warning: mkdir() [function.mkdir]: No such file or directory in /includes/Core/AdoDB/adodb5/adodb.inc.php on line 1735
Europejskie Centrum Solidarności
12.01.2021

DECYDUJĄCY ETAP PROCEDURY WPISU STOCZNI GDAŃSKIEJ NA LISTĘ UNESCO

Czy zabytkowy zespół dawnej Stoczni Gdańskiej zostanie wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO? Bardzo o to zabiegamy, a finał coraz bliżej. Gdańsk odwiedził prof. Jörg Haspel z Berlina, ekspert Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków i Miejsc Historycznych ICOMOS. Ostateczna decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku.


fot. Dawid Linkowski / Archiwum ECS

Mija właśnie nieco ponad rok od momentu, w którym polska delegacja – pod przewodnictwem wiceminister Magdaleny Gawin, generalnego konserwatora zabytków, z udziałem wiceprezydenta Gdańska Alana Aleksandrowicza i przedstawicieli Narodowego Instytutu Dziedzictwa – złożyła w Paryżu wniosek o wpisanie Stoczni Gdańskiej na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wyjątkowa powszechna wartość
Wizyta eksperta ICOMOS w Gdańsku w dniach 11–12 stycznia 2021 roku była niezwykle ważnym etapem w dalszym postępowaniu. ICOMOS to Międzynarodowa Rada Ochrony Zabytków i Miejsc Historycznych, organizacja doradcza Organizacji Narodów Zjednoczonych dla Wychowania, Nauki i Kultury (UNESCO). Skupia ekspertów z całego świata, którzy zajmują się ochroną dziedzictwa kulturowego. ICOMOS dokonuje oceny merytorycznej wniosków o wpis na Listę światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego UNESCO.
Na Liście światowego dziedzictwa UNESCO – aktualizowanej od 1975 roku – honorowane są obiekty dziedzictwa kulturowego i dziedzictwa naturalnego o „wyjątkowej powszechnej wartości” dla ludzkości. Lista nie tylko dokumentuje ważność miejsca, ale i znacznie podnosi jego atrakcyjność turystyczną.
– Wpisanie na Listę światowego dziedzictwa UNESCO to wielki prestiż, znajdują się na niej najważniejsze dla całej ludzkości zabytki. Gdyby umieszczono tam również Stocznię Gdańską, to podkreśliłoby to jej kulturowe i historyczne znaczenie dla Polski, Europy i całego świata – mówi Andrzej Trzeciak, zastępca dyrektora ECS, od lat zajmujący się dziedzictwem stoczniowym.
Stocznia Gdańska ma szansę znaleźć się obok takich atrakcji, jak: architektoniczne dzieła Le Corbusiera (Francja), rysunki naskalne w Tanum (Szwecja), Białowieski Park Narodowy (Białoruś i Polska), zespół zabytkowy we Florencji (Włochy) czy delta Dunaju (Rumunia).

Miejsce symbol
Gość zwiedził tereny postoczniowe, m.in. zespół hal produkcyjnych i pochylni, plac Solidarności, wystawę stałą ECS.
– Dziedzictwo Stoczni Gdańskiej daleko wykracza poza element czysto materialny. To symbol walki o wolność i miejsce, które w sposób jednoznaczny na całym świecie kojarzone jest z początkiem upadku systemu komunistycznego – mówił dyrektor Basil Kerski oprowadzając gościa wspólnie z Andrzejem Trzeciakiem i Magdaleną Charkin-Jaszcza po wystawie stałej ECS. – Widok historycznej Bramy nr 2 zrósł się z dziejami Polski i świata XX wieku, o czym świadczy przyznany Stoczni Znak Dziedzictwa Europejskiego. Wiedział o tym i znakomicie to rozumiał zamordowany dwa lata temu prezydent Paweł Adamowicz, któremu w tych dniach oddajemy hołd.
W historycznej Sali BHP odbyło się spotkanie, podczas którego ekspert ICOMOS spotkał się z Magdaleną Gawin – wiceministrem kultury i dziedzictwa narodowego, Aleksandrą Dulkiewicz – prezydent Gdańska i Igorem Strzokiem – pomorskim wojewódzkim konserwatorem zabytków. Prof. Jörg Haspel widział się również z przedstawicielami Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Poległych Stoczniowców 1970 i organizacjami związkowymi.
Gość z Berlina był pod wrażeniem synergii działań wszystkich interesariuszy wpisu Stoczni Gdańskiej na listę UNESCO – miasta Gdańska, właścicieli terenów, instytucji kultury, Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Co dalej?
Cykl oceny formalnej rozpoczyna się 1 lutego tego roku. Pierwszym krokiem jest zweryfikowanie przez Centrum Światowego Dziedzictwa kompletności zgłoszenia, co w przypadku Stoczni Gdańskiej już się dokonało.
Proces oceny merytorycznej trwa co najmniej 1,5 roku, a jego zwieńczeniem jest rekomendacja organizacji doradczej Komitetu Światowego Dziedzictwa. Wizyta eksperta ICOMOS jest konieczna w trakcie tej oceny.
Wniosek jest następnie omawiany na sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa, odbywającej się zazwyczaj na przełomie czerwca i lipca, kiedy komitet podejmuje wiążącą decyzję.
Głosowanie wniosku o wpisanie Stoczni Gdańskiej na Listę światowego dziedzictwa UNESCO powinno się odbyć w 2021 roku.
Przypomnijmy, że przedmiotem wpisu na Listę światowego dziedzictwa UNESCO jest zabytkowy zespół Stoczni Gdańskiej – obszar byłej Stoczni Gdańskiej wraz z jej najważniejszymi obiektami. To miejsce po II wojnie światowej stało się wybitnym przykładem wielkoskalowego, państwowego zakładu przemysłowego. Wniosek zwraca uwagę przede wszystkim na te obiekty i przestrzenie, które są nierozerwalnie związane z tożsamością kulturową stoczni, utrwalone w ikonografii, związane ze strajkami i ruchem Solidarności, jak Brama nr 2, obecnie powszechnie uznawana za symbol wolności, a podczas strajków symboliczne miejsce spotkań robotników i ich rodzin
W uzasadnieniu wniosku czytamy m.in.: „Stocznia Gdańska – miejsce narodzin Solidarności i symbol upadku żelaznej kurtyny w Europie z wielu powodów jest miejscem o ogromnym znaczeniu dla historii świata i wspólnego dziedzictwa ludzkości”.


 


fot. Xenia Modrzejewska-Mrozowska / NID