Warning: mkdir() [function.mkdir]: No such file or directory in /includes/Core/AdoDB/adodb5/adodb.inc.php on line 1735

Warning: mkdir() [function.mkdir]: No such file or directory in /includes/Core/AdoDB/adodb5/adodb.inc.php on line 1735

Warning: mkdir() [function.mkdir]: No such file or directory in /includes/Core/AdoDB/adodb5/adodb.inc.php on line 1735
Europejskie Centrum Solidarności

Europejskie Centrum Solidarności

zaprasza do udziału w konferencji naukowej

CZAS PRZEŁOMU. HISTORIA SOLIDARNOŚCI

28–30 sierpnia 2020
Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku


W sierpniu 1980 roku w wyniku wielkiego ogólnopolskiego strajku zapoczątkowanego w Stoczni Gdańskiej im. Lenina powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”. Robotnicy uzyskali możliwość zbudowania organizacji broniącej interesów pracowniczych oraz wywalczyli prawo do strajku, jako elementu kontroli wobec zawartej z władzami umowy społecznej. Solidarność uosabiała nową jakość politycznego protestu.

Była pokojową, samoograniczającą się rewolucją. Zachowywała w pamięci jako przestrogę krwawe konsekwencje innych protestów w bloku sowieckim oraz polskich tragedii narodowych. Siłą Solidarności był niezwykle szeroki sojusz społeczny. Jednoczyła robotników, rolników i intelektualistów, katolików i ateistów, jak i demokratycznych socjalistów, liberałów i konserwatystów. Była związkiem otwartym dla wszystkich bez względu na biografię, przekonania i wyznanie. Działania Solidarności stworzyły niezależną przestrzeń polityczną, społeczną i kulturalną. Dzięki zróżnicowaniu społecznemu i ideowemu stworzyła narodowy ruch wolnościowy liczący w 1981 roku niemal 10 milionów osób.
W sierpniu 2020 roku minie 40 rocznica powstania NSZZ „Solidarność”. Niech będzie ona okazją do refleksji, podsumowań oraz podjęcia nowych badań na tymi przełomowymi dla historii Polski i świata wydarzeniami. Zapraszamy m.in. antropologów, historyków, historyków idei, filologów, filozofów, konstytucjonalistów, politologów, prawników, socjologów do zgłaszania propozycji referatów.

Z okazji 40 rocznicy powstania Solidarności planujemy wydać monografię poświęconą historii pierwszego niezależnego od władz związku zawodowego w bloku komunistycznym. Zachęcamy do przesyłania tekstów dostosowanych do instrukcji wydawniczej ECS do 31 października 2020 roku. Do udział w przedsięwzięciu zapraszamy również osoby, które nie będą uczestniczyć w konferencji.

Nie pobieramy opłaty konferencyjnej. Prelegentom zapewniamy wyżywienie oraz nocleg.

Zgłoszenia udziału w konferencji przyjmujemy poprzez formularz online do 31 maja 2020 roku.

Program konferencji zostanie ustalony do końca czerwca 2020.

Pytania prosimy kierować:
/ dr Przemysław Ruchlewski, p.ruchlewski@ecs.gda.pl
/ dr Jakub Kufel, j.kufel@ecs.gda.pl