Academica


TYP: REPOZYTORIUM PEŁNOTEKSTOWE
KATEGORIA: OPEN ACCESS |
INTERDYSCYPLINARNA
DOSTĘP: www.academica.edu.pl
 

 
Projekt cyfrowej wypożyczalni międzybibliotecznej Academica został opracowany, przygotowany i wdrożony przez Bibliotekę Narodową. Dostęp do niego możliwy jest tylko na specjalnych, dedykowanych terminalach znajdujących się w bibliotekach partnerskich.
 
Biblioteka Europejskiego Centrum Solidarności, jako partner projektu, umożliwia korzystanie z terminalu Academica w godzinach swojej pracy, tj. od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 18.00 oraz w soboty od 10.00 do 15.00.
 
Na stronie www.academica.edu.pl znajduje się katalog umożliwiający przeglądanie zasobów udostępnionych przez Bibliotekę Narodową, rezerwację wybranych pozycji oraz sprawdzenie dostępności terminali w bibliotekach partnerskich.

Academica jest swoistą bazą danych prezentująca zdigitalizowane zasoby naukowe Biblioteki Narodowej, w tym: pełne teksty książek i artykułów, czasopisma i prasę, książki i czasopisma elektroniczne, druki ulotne, rękopisy, nuty, mapy, atlasy, grafikę, rysunek i pocztówki. Każdą pozycję znajdującą się w zasobie bazy można zarezerwować na wybrany dzień, w wybranej bibliotece.
 
Rezerwacji wybranych pozycji dokonywać mogą tylko zarejestrowani użytkownicy portalu Academica.
 
Rejestracji w Europejskim Centrum Solidarności dokonuje bibliotekarz w czytelni naukowej zlokalizowanej na II piętrze biblioteki.
 
Użytkownik rejestrowany w danej bibliotece otrzymuje hasło dostępowe oraz login umożliwiający pracę tylko na terminalach zlokalizowanych w wybranej przez siebie placówce. Po zarejestrowaniu rezerwacji materiałów dokonywać można z dowolnego komputera.
 
Zarejestrowany użytkownik zobowiązany jest do przestrzegania regulaminu Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych Academica.