FREEDOM & PEACE DAY 3
Ruch Społeczeństwa Alternatywnego

termin
| 15 września 2018, sobota, godz. 12
adres | Gdańsk, ul. Doki 1
miejsce | ECS / klub Wydział Remontowy
wstęp | wolny + rezerwacja na niektóre aktywności
 
Głosili hasła anarchistyczne, pacyfistyczne i ekologiczne, organizowali demonstracje uliczne, akcje ulotkowe, wydawali własne pismo i prowadzili klub dyskusyjny. 35 lat temu w Gdańsku powstał Ruch Społeczeństwa Alternatywnego. Jego aktywiści będą gośćmi trzeciej edycji FREEDOM & PEACE DAY.

Początek lat osiemdziesiątych, grupa uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku, skupionych wokół pisma „Gilotyna” (po wprowadzeniu stanu wojennego wydawanego pod tytułem „Podaj Dalej”) postanawia założyć organizację anarchistyczną. Za oficjalny początek funkcjonowania Ruchu Społeczeństwa Alternatywnego uważa się opublikowanie Manifestu RSA w czerwcu 1983 roku.

Ruch Społeczeństwa Alternatywnego (RSA) założyli Cezary i Janusz Waluszkowie, Wojciech Jankowski oraz Krzysztof Skiba. RSA funkcjonował jako niesformalizowana, pozbawiona hierarchii grupa. Założeniem młodych aktywistów był sprzeciw wobec władzy i promowanie alternatywnej rzeczywistości, w której współistnieją różne formy życia społecznego czy politycznego. Jak działali? Produkowali ulotki, które kolportowali m.in. podczas koncertów, organizowali demonstracje przeciwko przymusowej służbie wojskowej, wydawali „Homka” – niezależne pismo, na którego łamach opisywali swoje idee. W lipcu 1985 roku z inspiracji RSA odbył się pierwszy Zlot Młodzieży Wegetującej – Hyde Park w Złotej Górze na Kaszubach, w którym uczestniczyło ok. 200 osób. Szacuje się, że w RSA w całej Polsce działało w różnych okresach ponad sto osób.

Członkowie RSA do dziś pozostają aktywni. Gośćmi FREEDOM & PEACE DAY 3 – całodniowej imprezy, podczas której przypominamy młodzieżowe ruchy antyreżimowe działające w PRL – będą aktywiści RSA oraz TotArtu – gdańskiej organizacji artystycznej, nawiązującej swoją działalnością do idei RSA. Podczas subiektywnego zwiedzania wystawy stałej, BARDZO ŻYWE EKSPONATY opowiedzą o swojej działalności w latach 80. W programie wydarzenia również pokaz filmu „Dezerter – nie ma zagrożenia” (reż. Paweł „Konjo” Konnak, 1994), dyskusja i koncert trójmiejskich artystów, na który zapraszamy do klubu Wydział Remontowy.

Za oprawę muzyczną podczas FREEDOM & PEACE DAY 3 odpowiedzialny będzie trójmiejski duet didżejsko-selektorski PANDADREAD SOUNDSYSTEM, od ponad dekady prężnie działający na lokalnej i ogólnopolskiej scenie dub/reggae. Dzięki swojemu zaangażowaniu i etyce D.I.Y. zapracowali na rozpoznawalność i mocną pozycję w środowisku, m.in. jako inicjatorzy i ambasadorzy organizowanej cyklicznie od 2010 roku imprezy pod szyldem Dub Mass. Panowie z PANDADREAD SOUNDSYSTEM, powiązani ze środowiskiem RSA, przygotowali specjalną selekcję na FREEDOM & PEACE DAY, podczas której usłyszymy jamajskie klimaty wzbogacone o tematy rockowe z lat 80.
 
Program
→ GIEŁDA PŁYT WINYLOWYCH
12.00–19.00 / ogród zimowy (parter)
muzyka | Pandadread Soundsystem

→ BARDZO ŻYWE EKSPONATY NA WYSTAWIE STAŁEJ
czyli dawni aktywiście młodzieżowych organizacji antykomunistycznych
14.00 / Janusz „Jany” Waluszko, Ruch Społeczeństwa Alternatywnego
15.00 / Izabela Jakul, TotArt – Grupa Poetycka „Zlali mi się do środka”
16.00 / Wojciech „Jacob” Jankowski, Ruch Społeczeństwa Alternatywnego
→ Rezerwacja miejsc

→ DEZERTER, NIE MA ZAGROŻENIA
(reż. Paweł „Konjo” Konnak, 1994)
film i dyskusja
W dyskusji wezmą udział:
Krzysztof Bogusław Grabowski
, współzałożyciel, perkusista i autor tekstów zespołu Dezerter
Paweł „Konjo” Konnak
, reżyser filmu, związany z TotArt
Michał Przyborowski, historyk, uczestnik ruchu anarchistycznego
moderatorka | Monika Chabior, Europejskie Centrum Solidarności
18.00 / audytorium

→ TYMON TYMAŃSKI, DANZIGER, REJZA
koncert
20.00 / klub Wydział Remontowy


Poprzednie edycje:
→ FREEDOM & PEACE DAY 2017
→ FREEDOM & PEACE DAY 2016