AMBASADOR NOWEJ EUROPY

NAGRODA ZA NAMYSŁ NAD EUROPĄ

„Turcja: obłęd i melancholia” (autorka: Ece Temelkuran / tłumacz: Łukasz Buchalski, Wydawnictwo Książkowe Klimaty) – nagroda główna w konkursie AMBASADOR NOWEJ EUROPY za rok 2017.
To jest bardzo osobista książka. Autorka posługuje się swego rodzaju listem pełnym miłości do swojego kraju, regionu, jest jednocześnie obserwatorką i uczestniczką wydarzeń – mówił Basil Kerski, dyrektor ECS i przewodniczący kapituły konkursu AMBASADOR NOWEJ EUROPY, opisując fenomen nagrodzonej w tym roku książki.
Poprzez tę książkę chcę przekazać ludziom, że są zdolni do wielkich rzeczy. Polacy i Europejczycy powinni pamiętać o latach, kiedy byli w stanie zmieniać rzeczywistość. Często podczas rozmów o tej książce pojawia się pytanie o nadzieję. Co jeśli jej zabraknie? Myślę, że nawet jeśli odbierze się człowiekowi nadzieję, nie można mu odebrać determinacji w dążeniu do piękna, a tym pięknem jest solidarność, to sedno – podkreślała Ece Temelkuran podczas uroczystej gali w sali wystaw czasowych ECS.
Zachęcamy do lektury artykułu „Turkey and Poland: two nations paralysed by rightwing populism” autorstwa Ece Temelkuran w „The Guardian”.

Nagroda AMBASADOR NOWEJ EUROPY przyznawana jest corocznie za najlepszą publikację wydaną w języku polskim, która w sposób nowatorski przedstawia historyczne procesy lub aktualne doświadczenia Europejczyków, obserwowane z poziomu relacji społecznych i aktywności obywatelskich, zachodzących w obszarach kultury, edukacji, polityki i gospodarki. Książka musi być opublikowana przez polskie wydawnictwo.

Znamy już tytuły książek zgłosoznych do ósmej już edycji konkursu o nagrodę AMBASADOR NOWEJ EUROPY.


LAUREAT KONKURSU AMBASADOR NOWEJ EUROPY za rok 2017


TURCJA: OBŁĘD I MELANCHOLIA
autor: Ece Temelkuran / tłumacz: Łukasz Buchalski
Wydawnictwo Książkowe Klimaty
„Turcja: obłęd i melancholia” – nagroda główna w konkursie Ambasador Nowej Europy za rok 2017. Nagrodzona książka porusza ważne kwestie dotyczące debaty nad współczesną kondycją Turcji. Zawiera wiele cennych, nierzadko bardzo bolesnych refleksji nad procesami historycznymi, politycznymi oraz społecznymi, jakie zachodziły w Turcji w XX wieku. Kapituła konkursu zwróciła szczególną uwagę na wyjątkowy interpretacyjnie charakter książki. Autorka poprowadziła narrację w taki sposób, aby czytelnicy wielu krajów europejskich mogli odnaleźć paralele do swoich osobistych, obywatelskich doświadczeń. Tym samym książka w pełni wpisuje się w cele konkursu i stanowi podstawę do nagrodzenia autorki oraz wydawnictwa tytułem AMBASADOR NOWEJ EUROPY za rok 2017.
 

fot. Dawid Linkowski / Archiwum ECS

organizatorzy
| ECS, Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka Jeziorańskiego we Wrocławiu